خانه / اخبار / روزبه پیری ؛ فعال ملی آزربایجانی خود را به زندان مرکزی تبریز معرفی کرد.

روزبه پیری ؛ فعال ملی آزربایجانی خود را به زندان مرکزی تبریز معرفی کرد.

اؤیرنجى : روزبه پیری فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز، ژورنالیست، مترجم و یکی از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی امروز پنج شنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۹، جهت گذراندن حکم محکومیتش، خود را به زندان مرکزی تبریز معرفی نمود.

روزبه پیری یک روز پس از اعتراضات آبانماه توسط اطلاعات سپاه عاشورا بعد از یورش به منزل پدری و ضبط تمامی لوازم شخصی به همراه برادرش یاشار دستگیر شده بودند.

برادران پیری که نزیک به سه ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه عاشورا و زندان مرکزی تبریز در بازداشت موقت به سر می‌بردند در تاریخ پانزدهم بهمن‌ماه سال نودوهشت باتودیع وثیقه به طور موقت آزاد شده‌بودند.

اتهامات وارده در بیدادگاه بر این فعالین بدین قرار بوده‌است:

۱. عضویت در گروه و دسته جات برای برهم زدن امنیت ملی
۲. تبانی و اجتماع علیه نظام
۳. تبلیغ علیه نظام
۴. تمرد به مامور دولت در حین انجام وظیفه
۵. ایجاد هیاهو و انجام دادن حرکات نامتعارف در اغتشاشات

طی پرونده سازی که توسط اطلاعات سپاه عاشورا علیه این دو برادر صورت گرفته بود ،رسیدگی به اتهامات این فعالین ملى آزربایجانی در بیدادگاه‌های انقلاب و کیفری مورد بررسی قرار گرفت، که‌در دادگاه کیفری آقای پیری از بابت تمرد به مامور دولت در حین اجام وظیفه و ایجاد هیاهو و انجام دادن حرکات نامتعارف، به حکم هشت ماه و یک روز حبس و همچنین هفتاد ضربه شلاق که قابل تبدیل به مجازات جایگزین شد، به پرداخت وجه نقدی بیست میلیون ریالی محکوم گردیدند.

همچنین در شعبه دو دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احرار رسیدگی به اتهامات:

۱. عضویت در گروه و دسته جات برای برهم زدن امنیت ملی
۲. اجتماع و تبانی علیه نظام
۳. تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، مورد بررسی قرار گرفت که روزبه پیری به ده ماه حبس تعزیری محکوم گردید که حکم وی در دادگاه تجدید نظر شعبه یک استان به سه‌ماه و یک روز حبس تقلیل داده شد.

روزبه پیری متولد سال ۱۳۶۸ فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر و دانشجوی حقوق، صاحب امتیاز و سردبیر نشریه دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز درسال ۱۳۸۹ و موسس تشکل سیاسی جمعیت دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی مرکز استان آزربایجان شرقی بوده‌است. وی بارها و بارها توسط نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌است که یکی از این موارد در جریان اعتراضات سراسری توهین روزنامه طرح نودر سال ۱۳۹۵ علیه ملت ترک می‌باشد.

همچنین برادر وی یاشار پیری از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی، متولد سال ۱۳۷۰فارغ تحصیل رشته حقوق، عضو شورای مرکزی کانون سهند دانشگاه پیام نور تبریز، موسس کانون مطالعات فرهنگ آزربایجان شناسی، دانشگاه پیام نور ( این کانون بلافاصله توسط عوامل اطلاعاتی منحل گردید)، درسال ۱۳۸۹ در گرامیداشت سالروز شهادت شهدای یک خرداد سولدوز و در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در اعتراض به خشکاندن تعمدی دریاچه دریاچه اورمیه توسط رژیم جمهوری اسلامی دستگیر شده و به حکم سه ماه و هفتاد ضربه شلاق محکوم گردید(سه سال تعلیق). ایشان یکروز پس از شروع اعتراضات به گرانی بنزین در کتابخانه جعفریه تبریز دستگیر و به علت در بازداشت بودن، از شرکت در آزمون وکالت و مشاوران دادگستری محروم گشت‌.

بیشتر بخوانید

استعفای هوک و جایگزینی آبرامز با وی به عنوان نماینده آمریکا در امور ایران 

اؤیرنجى : برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، روز پنجشنبه شش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *