خانه / آذربایجان / روستاییان سراب و سراب داشتن خانه گرم! / افشار محب

روستاییان سراب و سراب داشتن خانه گرم! / افشار محب

همه ما از شدت سرمای سوزان فصل زمستان در شهرهای آذربایجان آگاه هستیم.حال تصور اینکه این شدت از سرما همراه با تخریب و ویرانی خانه های گلی در اثر زلزله باشد.چه مصیبت وسختیهایی را میتواند به ساکنین مناطق زلزله زده تحمیل کند شاید آسان نباشد

پس از وقوع زلزله در شهرستان های سراب و میانه تعداد زیادی از خانه های گلی وکهنه با بافت قدیمی کاملا تخریب وباخاک یکسان گشته اند و مردم روستاهای اطراف سراب شب و روز های بسیار سختی و طاقت فرسایی را بدون سرپناه گرم سپری میکنند.

اما دور نظاره کردن به شرایط این زلزله زدگان و دیدن تصاویر و فیلم های سختی های آنها هیچگاه مارا به درک واقعی از شرایط این زلزله زدگان سوق نخواهد داد.و واقعیت را آنگونه که هست درک نخواهیم کرد

باید به محل سکونت آنان رفت وبه درد دل انان گوش جان سپرد.تا به درک عمیق و واقعی از وضعیت زلزله زده گان رسید.

با این اوصاف متاسفانه کمکهای درخور وشایسته ای از طرف مسئولین به این روستاییان زلزله زده صورت نگرفته است.
وکاستی هان مسئولان و سلبرتی ها و افراد مشهور جامعه کاملا به چشم می آید.
میتوان گفت که شرایط وخیم زنان مردان کودکان و سال خوردگان زلزله زده سراب در بایکوت رسانه ای قرار گرفته است و این دلیلی بزرگ بر عدم همیاری و امداد رسانی به آنان میباشد.

حال مقایسه کنید نقش سلبرتی ها، رسانه ها ومسئولین را در کمک رسانی و نقش آفرینی در زلزله کرمانشاه را بازلزله شهرستان سراب ومیانه

آنجا که همه شرایط ،امکانات و مسئولان و…دست در دست هم بسیج شدند و کارهای بزرگی به نفع زلزله زدگان انجام دادند.که همه ما شاهد و ناظر نقش موارد مذکور در این اتفاقات بودیم و صدالبته بایستی نیز آنگونه و حتما بسیار بهتر از آن می بود

اینجاست که مظلومیت و تبعیض در مورد روستاییان آذربایجان بیشتر به چشم می آید.

با اینکه یکسال از زلزله کرمانشاه میگذرد اما هنوز هم این اتفاق ،مشکلات آنان کمک رسانی به آنان تیتر رسانه های معتبر است

یعنی زلزله زدگان روستاهای آذربایجان نه سلبرتی هایی دارند که برای آنان کمپینی بزنند.نه پیش قراولانی دارند که پولها و وسایل مورد نیاز آنان را جمع اوری کنند.وبه یاری آنان بشتابند.
زلزله زدگان سراب و میانه نه علی دایی را دارند که از اعتبار و شهرت خود استفاده کرده و کمکهای در خور توجهی را جمع آوری کرده وبه دست نیازمندان بی خانمان برساند.یا برای آنان همچون زلرله زدگان کورد مسکن و سرپناهی بسازد.

اینجا نه از بی بی سی وصدای آمریکا ونفیسه کوهنورد وژیارگل و علی جوانمردیها و…ونه از رسانه های داخلی خبری هست که صدای بی پناهی و مظلومیت زلزله زدگان را به گوش جهانیان برساند.وبرای بی خانمان و آوارگان از زلزله مرثیه سرایی بکند.

با استناد به گفته های اهالی روستاهایی که ما مراجعه کردیم مسئولان استانی و شهرستانی فقط در روزهای اولیه برای گرفتن عکس یادگاری آمدندو رفتند ودیگری خبری از آنان نشد.

اینجا بی مسئولیتی حتی به دهیاری های روستاها نیز سرایت کرده است .جاییکه دهیاری های بی کفایت وسایل گرمایشی وسایر مایحتاج را از خیرین تحویل گرفته اما به بهانه های واهی از پخش آن میان اهالی روستا امتناع میورزند.

با جمع بندی همه این موارد واتفاقات به این نتیجه میرسیم که روستاهای استان آذربایجان شرقی و شهرستان سراب ومیانه در جغرافیا و نقشه کشوری یا وجود ندارند یا لحاظ نمیشوند.

بیشتر بخوانید

آستارا پاره تن آذربایجان / محمد عینی

با سقوط حکومت تورک (قاجار) و قدرت‌گیری حکومت فارس (پهلوی) و با روی کار آمدن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *