خانه / اخبار / روشنگری های فعالین ملی آزربایجانی نتیجه داد ؛ تغییر نام مسجدجنرال اورمیه فعلا منتفی شد!

روشنگری های فعالین ملی آزربایجانی نتیجه داد ؛ تغییر نام مسجدجنرال اورمیه فعلا منتفی شد!

 

اؤیرنجى : آخوند سلامتی امام جماعت مسجد جنرال عسگرخان اورمیه با انتشار متنی از منتفی شدن تغییر نام مسجد جنرال اورمیه خبرداد.

متن منتشره توسط امام جماعت مسجد جنرال عسگرخان به شرح زیر است:

بسمه تعالی
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد و با درود بر روان پاک امام امت (ره) و شهدای اسلام علی الخصوص شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی
با توجه به مدارک و مستندات تاریخی جدید که به دست اینجانب رسیده است، تغییر نام مسجد جنرال اورمیه فعلا منتفی اعلام می گردد.
“الاحقر کاظم سلامتی”

قابل ذکر است که؛ مسجد جنرال در خیابان خمسه لویی (محله عسگر خان)، نبش کوی دل پسند (دربند جنرال) واقع شده است.

نام این مسجد برگرفته از نام ژنرال عسگرخان عبدالملکی افشار از نظامیان برجسته و فرماندهان ارتش در زمان فتحعلی شاه است.

عسگرخان از سال ۱۲۲۱ تا ۱۲۲۳ ه ق در دوره جنگهای ایران و روس سفارت فتحعلی شاه را در دربار ناپلئون بناپارت عهده دار بوده است. وی به سال ۱۲۴۹ ه. ق همسال با مرگ عباس میرزا نایب السلطنه چشم از جهان فروبست. (ادیب الشعرا، ۱۳۴۵ – ۴۶ ش، صص ۳۴۰، ۳۴۳ و ۴۱۹).

درباره وجه تسمیه و ساخت مسجد در کتاب محمد قولو(قلی  خان افشار اورمو)چنین آمده است: «…در سال ۱۲۰۹ ق محمد قولوخان بیگلربیگی اورمیه دستور داد بیت و اولاد او عسگر خان عبدالملکی را از قوشچی کوچانده و در جنب دروازه هندو در ملک شخصی برای عسگرخان عبدالملکی… عمارتی از نو بنا نهادند و مسجدی نیز در جنب آن بنا گردید که بعد‌ها آن مسجد به نام مسجد جنرال (ژنرال)و دروازه مربوطه به دروازه عسگرخان اشتهار یافت…» (سعدآبادی، ۱۳۸۰ ش ص ۲۴۵). هر چند در این نوشته به ساخته شدن مسجد توسط ژنرال عسگرخان تصریح نگردیده است لاکن با توجه به نام مسجد، نمی توان نقش او را در ساخته شدن مسجد نادیده گرفت.

در زیر زمین همچنین دو مزار با سنگ نوشته: «آرامگاه ابدی شادروان پاشاخان فرزند عسگرخان ژنرال اعزاز نظام به تاریخ ۱۲۶۶ شمسی به رحمت ایزدی پیوست» و «آرامگاه ابدی مرحومه مغفوره بانو بیوک همسر پاشاخان فرزند عسگرخان جنرال به تاریخ ۱۲۷۸ شمسی به رحمت ایزدی پیوست» دیده می شود

بیشتر بخوانید

واریز ۶۶ میلیارد تومان در طی یک روز به‌ حساب گماشتگان مجلس فرمایشی رژیم ایران!

اؤیرنجى : شانزدهم تیرماه در بحبوحه ی مطالبه‌گری کارگران بازنشسته برای دریافت چند صد هزار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *