خانه / اخبار / رونمایی از محصولات جدید صنایع دفاعی در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه

رونمایی از محصولات جدید صنایع دفاعی در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه

اؤیرنجی: صنایع دفاعی ترکیه در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری از محصولات جدید خود از جمله جنگنده ملی، پهادهای بایراکتار تی‌بی‌۳ و «قزل اِلما»، هورجت، آتاک-۲ و بالگرد گؤکبی را رونمایی خواهد کرد.

بخش صنایع دفاعی ترکیه در هماهنگی با سازمان صنایع دفاعی ریاست جمهوری ترکیه با آغاز سال ۲۰۲۳ و به عبارتی در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری گام‌های مهمی را در تولید و عرضه محصولات دفاعی ملی خواهد برداشت.

بر این اساس، شرکت صنایع دفاعی هوا و فضانوردی ترکیه «توساش» موتور جنگنده ملی ترکیه را در ۱۸ مارس ۲۰۲۳ روشن و از کارگاه تولید خارج خواهد کرد.

این جنگنده‌ها قرار است از سال ۲۰۳۰ به بعدی به عنوان جایگزین جنگنده‌های اف-۱۶ شوند. انتظار می‌رود که این جنگنده نخستین پرواز آزمایشی خود را در سال ۲۰۲۵ و نخستین پرواز عملیاتی خود را در سال ۲۰۲۸ انجام دهد.

– حرجت

در این راستا، جت آموزشی و نظامی «حُرجت» نیز نخستین پروازش را در ۱۸ مارس سال آینده انجام خواهد داد. این جت تک‌موتوری هم اکنون در مرحله مونتاژ قرار داشته و آزمایش پرواز ۴ نمونه اولیه آن به انجام خواهد رسید. این جت در ۲۰۲۵ نخستین ماموریتش را انجام خواهد داد.

– آتاک-۲ و نخستین پرواز گؤک‌بی

بالگرد تهاجمی آتاک-۲ نخستین پرواز خود را در این دوره انجام خواهد داد. این بالگرد قابلیت انجام عملیات در دمای گرم، ارتفاع بالا و یخبندان و شب و روز و توانایی حمل مهمات ۱٫۲ تنی را دارد. این بالگرد همچنین در عملیات‌های تهاجمی و تجسسی قابل استفاده است.

شرکت توساش همچنین نخستین بالگرد‌های «گؤکبی» را به ژاندارمری تحویل خواهد داد. این بالگرد با ظرفیت بالای حمل بار قابلیت انجام عملیات‌های نظامی و غیرنظامی در سراسر جهان را دارد.

– بایراکتار قزل اِلما و تی بی۳

پهپاد تهاجمی قزل المای بایراکتار نیز در سال ۲۰۲۳ نخستین پروازش را انجام خواهد داد. این پهپاد هم اکنون در مرحله نصب و تجهیز مکانیکی و اویونیک قرار داشته و مراحل ساخت بر روی دو نمونه اولیه آن ادامه دارد. این پهپاد می‌تواند ۵ ساعت پرواز کرده و تا ارتفاع ۳۵ هزار فیت بالا برود. قزل الما در حین برخواست ۶ تن بوده و ظرفیت حمل ۱٫۵ تن بار را دارد.

در این زمینه پهپاد مسلح بایراکتار تی‌بی۳ هم در نیمه نخست سال آینده به پرواز درخواهد آمد. پهپاد مسلح بایراکتار تی‌بی۳ نخستین پهپادی خواهد بود که بطور متعارف از شناورها با پیست کوتاه امکان برخواست و فرود آمدن را خواهد داشت.

– بزرگترین ناو ترکیه

بزرگترین ناو ترکیه «آناتولی تی‌سی‌جی» (TCG Anadolu) با طول ۲۳۱ متر و ۳۲ متر عرض که به عنوان «ناو هواپیمابر» شناخته می‌شود، وزن آن با بار کامل به ۲۷ هزار ۴۳۶ تن می‌رسد. این ناو آمفیبی قابلیت انجام عملیات در دریاهای اژه، دریای سیاه و مدیترانه و همچنین در صورت نیاز در اقیانوس‌های هند و اطلس را دارد.

در ادامه، سال آینده همچنین روند تحویل نخستین زیردریایی ساخت ملی ترکیه که قرار است ۶ فروند ساخته شود، به انجام برسد. طول این زیردریایی‌ها به ۶۸٫۳۵ متر و قطر خارجی آن ۶٫۳ متر بوده و ۴۰ خدمه دارد.

از دیگر محصولات دفاعی که قرار است سال آینده نمونه‌های اولیه آن‌ها یا نمونه نهایی آن‌ها عرضه شود می‌تواند به خودروهای نظامی بدون سرنشین، خودروهای زرهی ویژه نیروهای مسلح ۶X6 و ۸X8 و همچنین تانک آلتای اشاره کرد.

اسماعیل دمیر، رئیس دفتر صنایع دفاعی ریاست جمهوری ترکیه در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: گام‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی ضمن جلب رضایت مردم، نگاه‌های جامعه بین‌المللی را نیز به خود معطوف کرده است. این سامانه‌های که ضریب موفقیت عملیات ما را بالا می برد، توسط نیروهای امنیتی ترکیه نیز در میدان به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دمیر ادامه داد: به عنوان صنایع دفاعی ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری به تلاش‌های بی وقفه خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *