جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / رویکرد تهران در قبال قره‌باغ باعث افزایش هویت‌طلبی شهروندان تورک ایران شده است.

رویکرد تهران در قبال قره‌باغ باعث افزایش هویت‌طلبی شهروندان تورک ایران شده است.

اؤیرنجى : پروفسور محمد عاکف اوکور ، عضو هیئت علمی دانشگاه فنی ییلدیز استانبول با اشاره به این‌که درگیری‌ها در قره‌باغ اشغالی از سوی بخش مهمی از جمعیت ایران از نزدیک دنبال می‌شود و تحولات قفقاز جنوبی بر بخش‌های شمالغرب این کشور تاثیر زیادی دارد ، گفت “رویکرد تهران نسبت به مسئله قره‌باغ باعث رشد ملی‌گرایی و هویت‌طلبی در میان شهروندان تورک این کشور شده است”.

بسیاری از کارشناسان علوم سیاسی و روابط بین الملل طی روزهای اخیر با تاکید بر اینکه ” ایران به دلایل زیادی خواهان قدرت‌گیری جمهوری آزربایجان نیست و اقتدار باکو را در تضاد با منافع ملی تعریف شده در تهران می‌داند ، بر این موضوع تاکید دارند که حمایت ایران از ارمنستان طی ۳۰ سال گذشته در راستای همین رویکرد اتخاذ شده است”.

طی هفته‌های اخیر شهروندان تورک ایران در تهران ، تبریز ، اردبیل ، اورمیه و برخی دیگر از شهرهای این آزربایجان جنوبی و جغرافیای ایران نام در حمایت از عملیات ارتش آزربایجان برای پایان دادن به اشغال تقریبا ۳۰ ساله منطقه قره‌باغ و هفت استان اطراف آن به خیابان‌ها آمدند.

در آخرین مورد مردم تبریز مرکز استان آزربایجان شرقی روز یکشنبه ۲۷ مهر علی‌رغم تدابیر شدید امنیتی با تجمع در مرکز این شهر خواستار بسته شدن مرز نوردوز با ارمنستان به عنوان مهم‌ترین مجرای تنفسی دولت ایروان شدند.

معترضین خواسته‌های خود را با شعارهایی چون “نوردوز باید بسته شود” و “حمایت از ارمنستان جنایت است” بیان کردند و اعتراض خود به رویکرد دولت کشورشان به مسئله قره‌باغ را نشان دادند.

پروفسور محمد عاکف اوکور با تاکید بر اینکه ” افزایش اعتراض شمار کثیری از شهروندان ایران نسبت به سیاست این کشور در قبال مسئله قره‌باغ علی‌رغم برخورد نهادهای امنیتی تهران با معترضین ، نشانگر عدم واقع‌گرا بودن نگاه دولت ایران به مسئله است ، اظهار داشت : “رویدادهای اخیر نشان داد که سیاست ایران در قبال قفقاز جنوبی امکان تداوم در بلند مدت را نخواهد داشت”.

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *