پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / رژیمی که اقتصاد را مال خران می داند ؛ رشد منفی ۳.۸ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹!

رژیمی که اقتصاد را مال خران می داند ؛ رشد منفی ۳.۸ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹!

اؤیرنجى : بانک جهانی در گزارش آوریل ۲۰۱۹ خود رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۱۹ را منفی ۳.۸ درصد پیش بینی کرده و در گزارش خود تاکید دارد که ایران بعد از تجربه رکود در سال ۲۰۱۸ ، مجدداً در سال ۲۰۱۹ ، دچار رکود اقتصادی البته با شدت بیشتری، خواهد شد.آخرین گزارش مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی و نرخ بیکاری نیز شامگاه یکشنبه ۲۵ فروردین منتشر گردید و بر اساس این گزارش ۹ ماهه سال ١٣٩٧ تولید ناخالص ملی با احتساب نفت (به قیمت ثابت سال ١٣٩٠) به ۵,۴۱۳ هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که سال گذشته در همین بازه زمانی تولید ناحالص ملی ۵,۶۲۷ هزار میلیارد تومان بود. به این ترتیب اقتصاد ایران در این مدت به اندازه ۳,۸ درصد تحلیل رفته است و صنایع داخلی با رشد منفی ۷,۹ درصد و کشاورزی با رشد منفی ٢, ١ درصد بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده‌اند.

به گزارش اؤیرنجى ؛ گزارش مرکز آمار ایران نیز با گزارش بانک جهانی کاملا مطابقت دارد. بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود که دوشنبه ۱۹ فروردین‌ منتشر شد اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی ایران بیشتر از آنچه که قبلا پیش‌بینی کرده بود، کاهش خواهد یافت. بر اساس این گزارش  اقتصاد ایران طی سال جاری ۳,۸ درصد کوچک‌تر خواهد شد.بر اساس گزارش اخیر، ایران بعد از تجربه رکود در سال ۲۰۱۸ ، مجدداً در سال ۲۰۱۹ ، دچار رکود اقتصادی البته با شدت بیشتری، خواهد شد که در واقع به معنی تعمیق رکود است.

در این گزارش، ارقام نرخ های رشد برای چشم انداز اقتصاد ایران در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هم به ترتیب برابر با ۰٫۹ و ۱ درصد است که نویدبخش تحول معناداری برای اقتصاد ایران نبوده و حاکی از گرفتارشدن اقتصاد ایران در تله رشد ضعیف و کم جان است.

تراز حساب جاری ایران که زمانی جزو ده اقتصاد برتر جهان از حیث بالا بودن این تراز بود به یمن حکومتی که سرانش اقتصاد را مال خران می دانند طی سال های گذشته بتدریج روند نزولی در پیش گرفته تا اینکه در سال ۲۰۱۷ به ۳٫۵ درصد GDP رسید و در سال ۲۰۱۸ هم بر آورد شده که به ۰٫۵ درصد GDP برسد. انتظار می رود این متغیر در سال ۲۰۱۹ برابر با صفر و برای سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هم همچنان کمتر از یک درصد GDP یعنی به ترتیب معادل ۰٫۵ و ۰٫۹ درصد GDP باشد.

خاطر نشان می سازیم که؛ مشکلات اقتصادی و شاخص های توسعه در مناطق غیر مرکزی و غیر فارس نشین اعم از آزربایجان جنوبى ،ترکمنستان جنوبی (ترکمن صحرا) ، بلوچستان،  الاحواز و … به مراتب وضعیتی اسفناک تر از مناطق فارس نشین دارند که به یمن سیاستهای شوونیستی و مرکز گرایانه حاکمیت فارس به جهت نابودی سرزمینهای ملل غیر فارس و آبادانی مناطق فارس نشین به این حال و روز غیر انسانی و مرحله انفجار شده اند.

 

بیشتر بخوانید

پخش گسترده پوستر در حمایت از محبوسین سیاسی آزربایجانی توسط فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی 

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *