خبر فوری
خانه / اخبار / رژیم ایران با وجود ناتوانی از خوانش جعبه سیاه هواپیما بر نگه داشتنش اصرار می ورزد!

رژیم ایران با وجود ناتوانی از خوانش جعبه سیاه هواپیما بر نگه داشتنش اصرار می ورزد!

اؤیرنجى : در تازه‌ترین مصاحبه ای که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه  رژیم ایران داشته، بار دیگر تاکید کرده که جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی از ایران خارج نخواهد شد.

ظریف در عین حال همچون چند مقام دیگر رژیم ایران اذعان کرده است که این رژیم اصلا توانایی خوانش و تجزیه و تحلیل محتویات جعبه سیاه را ندارد.

وزیر خارجه رژیم ایران که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است در این مصاحبه با تلویزیون آمریکایی ان‌بی‌سی در روز جمعه،‌ ۲۵ بهمن‌ماه، می‌گوید: «ما بیش از هر کسی می‌خواهیم از محتوای جعبه سیاه مطلع شویم، چون هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانیم.»

ظریف در عین حال به سوالی از طرف خبرنگار ان‌بی‌سی طوری پاسخ می‌دهد که گویی مقصر ادامه بی‌اطلاعی از محتویات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نه رژیم ایران، بلکه کشورهایی هستند که دانش و نرم‌افزار آن را در اختیار ایران قرار نمی‌دهند.

او می‌گوید که جعبه سیاه «در دسترس همه هست، از جمله آمریکا»، اما «کسی به ما اطلاعات لازم را نمی‌دهد، حق ملی ماست که بدانیم».

از آن زمان تاکنون اوکراین و کانادا بارها خواستار ارسال جعبه سیاه به خارج از جغرافیای ایران نام شده‌اند، اما مقام‌های ایران می‌گویند برنامه‌ای برای این کار ندارند.

این در حالی است که در روزهای آغازین افشای عمل سپاه پاسداران در سرنگون کردن این هواپیما مقام‌ها در تهران اعلام کردند که جعبه سیاه را با کمال میل در اختیار کارشناسان خارجی قرار خواهند داد، اما چند روز بعد موضع خود را تغییر دادند.

هنوز مشخص نیست که تهران چرا بر نگه داشتن جعبه سیاه این هواپیما اصرار دارد، در حالی که به اذعان مقامات ناجمهوری اسلامی از جمله وزیر خارجه در روز جمعه کارشناسان رژیم همچنان ناتوان از بازخوانی اطلاعات آن هستند.

پیشتر در روز دوم بهمن‌ماه، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی رژیم ایران، گفته بود که تیم ایرانی بررسی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در صورتی که در بازگشایی اطلاعات جعبه سیاه «دچار مشکل» شود، ممکن است از «امکانات دیگران» استفاده کند.

در همین حال روز جمعه عکس‌هایی هم از دست دادن نخست وزیر کانادا با وزیر خارجه رژیم ایران منتشر شد که به انتقاد از این مقام کانادایی در شبکه‌های اجتماعی انجامید و او را مجبور به پاسخگویی کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری گلوبال‌نیوز کانادا، جاستین ترودو،‌ نخست وزیر، در حاشیه دیدار وزیر خارجه‌اش با همتای ایرانی یعنی ظریف به آنها سری زده و با وزیر خارجه رژیم ایران دست داده است.

ترودو در پاسخ به خبرنگاران درباره علت این دیدار و در پاسخ به انتقادات از خود گفت: «من به خانواده‌ها قول دادم که هر کاری از دستم برمی‌آید بکنم تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنند، تا تحقیقاتی کامل انجام شود و بفهمیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است.»

ترودو ادامه داد: «رفتم تا در صحبت با وزیر خارجه ایران تاکید کنم که چه قدر همکاری [در این زمینه] حائز اهمیت است.»

جاستین ترودو از کانادا و ولودیمیر زلنسکی از اوکراین تاکنون بارها در گفت‌وگو با مقامات ناجمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند که لازم است اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما استخراج و بازخوانی شود.

بیشتر بخوانید

مجسمه‌ فردوسی در ماکو همزمان با اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی برچیده شد + ویدئو

اؤیرنجى : مجسمه ابولقاسم‌ فردوسی شاعر زن ستیز و نژادپرست فارس که پیش از این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *