دوشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه / اخبار / زبانشناس بلژیکی : بیش از هر زبانی تورکی را دوست دارم و حیرانش هستم!

زبانشناس بلژیکی : بیش از هر زبانی تورکی را دوست دارم و حیرانش هستم!

اؤیرنجی : یوهان واندواله زبان‌شناس اهل بلژیک مسلط به ۵۰ زبان طی گفتگویی گفت که بیش از هر زبانی تورکی را دوست دارم و حیرانش هستم!

یوهان واندواله به سوالات این مصاحبه چنین جواب داد:

در سال ۱۹۸۷ که در مسابقه زبان بنام بابل مقام نخست را بدست آوردید، به سوال «کدام زبان را بیش از همه دوست داری» چه جوابی دادید؟

چنین جوابی دادم: «دوست‌داشتنی‌ترین و حیرت‌انگیزترین زبان برای من تورکی است.» آن زمان ۲۲ زبان می‌دانستم، در حال حاضر پس از یادگیری ۵۰ زبان که دارای سیستم‌های مختلفی هستند، باز هم می‌گویم زبانی که بیش از همه حیرانش هستم که دارای ریاضی‌وارترین ساختار زبانی می‌باشد، تورکی است.

زبان تورکی شبیه شطرنج است که دارای تعداد کمی قوانین ساده بوده و یک بچه ۷ ساله براحتی می‌تواند آنرا یاد بگیرد، اما امکان بازی کردن به بی‌نهایت شکل وجود دارد. تورکی نیز چنین است، مثلاً برای حالت جمع در تورکی یک پسوند، در زبان مادری من (فلامانی) ۳ نوع پسوند متفاوت وجود دارد. درحالیکه یک پسوند کافی است.

[نبود استثنا، زیاد نبودن قواعد زبانی، استعداد فرمولیزه کردن قواعد بعلت داشتن ساختار ریاضی وار] این قدرت را به زبان تورکی می‌دهد که بتوان با کمترین عناصر زبانی، بیشترین مفاهیم را بیان نمود.

بیشتر بخوانید

از ترس اعتراضات وزارت کشور دستور داد تمام مسابقات فوتبال در جغرافیای ایران نام بدون تماشاگر برگزار شود

اؤیرنجی: به بهانه کرونا اما از واهمه بالا گرفتن اعتراضات به نابرابری، وزارت کشور دستور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *