خانه / حقوق بشر / زبان مادری نه ، زبان آلمانی آری!

زبان مادری نه ، زبان آلمانی آری!

 

اخیرا رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در بیانات خود به آموزش زبان آلمانی و فرانسوی در مدارس اشاره کرد. این زبان ها در کنار زبان انگلیسی به صورت آزمایشی در پایه هفتم تدریس خواهند شد.

آموزش زبان های بین المللی در مدارس باعث ایجاد حس نوع دوستی در دانش آموزان و همچنین گشایش درب های جدید به سوی جهان میشود. اما نکته این بحث در جای دیگری است.

بیش از نیم قرن است که فعالین مدنی اقوام مختلف در کشور، از دولت و حکومت درخواست دارند که زبان مادری شان را در مدارس به دانش آموزان همان قومیت تدریس کنند تا فرهنگی که از ادبیات و زبان منتقل میشود از بین نرود.

ولی چه در دوران طاغوت و چه در حکومت فعلی هیچ اراده ای از سوی دولت به منظور آموزش زبان مادری دیده نشد. در اکثر موارد دولت عدم الزام خود به آموزش زبان های بومی-محلی را مطرح کرد اما در مشروح مذاکرات مجلس قانون اساسی ذیل بررسی اصل ۱۵(جلد اول،جلسه ۲۲، صفحه ۵۷۷) به وضوح مشاهده میکنیم که شهید بهشتی در پاسخ به یکی از اعضای مجلس که در مورد الزام دولت درباره فراهم کردن شرایط آموزش سوال میکند، بیان میدارد: « بلی، دولت موظف است. یعنی وقتی آنها حق داشتند این زبان را تدریس کنند دولت موظف است چیزی که آنها حق دارند برایشان فراهم کند.» این سخنان شهید بهشتی کاملا واضح و مبرهن است که دولت نمیتواند به بهانه کمبود امکانات از رسیدن اقوام به حق “قانونی” شان جلوگیری کند، چه بسا با این برنامه ای که برای تدریس زبان آلمانی و فرانسوی تهیه شده، این فرضیه که دولت امکانات و بودجه کافی برای آموزش در مدارس را ندارد کاملا منتفی است، زیرا اگر امکانات برای زبان آلمانی مهیا باشد، قطعا برای زبان ترکی ای که سال هاست اساتید زبده ای را در ادبیاتش پرورش داده هم مهیا خواهد بود.

بهتر است جمهوری اسلامی ایران با استفاده از مشورتِ مشاوران نظامی و سیاسی ای که در زمینه کنترل اقوام و ملل فعالیت دارند، سعی کند هیزم در آتش اقوام نیندازد و با یک برنامه حساب شده و مدون، در راستای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی اهتمام بورزد تا هم زمینه های عدالت سرزمینی را فراهم کند هم از فعالیت های جدایی طلبانه جلوگیری کند.

حمید قربان زاده

بیشتر بخوانید

نصب بنر حمایتی از حق تحصیل به زبان مادری در خیابانهای شهر زنجان

اؤیرنجی: فعالین ملی مدنی شهرستان زنجان دیروز ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰، با نصب بنر حمایتی از حق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *