خانه / آذربایجان / زلزله آذربایجان و وظایف ما / محمد رحمانی فر

زلزله آذربایجان و وظایف ما / محمد رحمانی فر

 

متأسفانه زلزله نسبتاً شدیدی، بامداد امروز، بخش‌های وسیعی از آذربایجان عزیز را لرزانده‌است. با توجه به اینکه اغلب ساختمان‌ها و تأسیسات احداث شده در غالب مناطق واقع در ایران از استحکام کافی برخوردار نیستند و حتی می‌توان گفت خانه‌های روستایی ما در مقابل زلزله از هیچگونه استحکامی برخوردار نیستند، زلزله ۵٫۹ ریشتری در این مناطق، زلزله بسیار شدیدی محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد میزان خسارات و تلفات ناشی از آن نیز زیاد خواهد بود.

تجربه زلزله‌های قبلی، اعم از زلزله ورزقان و کرمانشاه، حاکی از آن است که نهادهای حکومتی و رسانه‌های مرکزنشین در رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان زلزله و انعکاس میزان واقعی خسارات وارده و ارسال کمک‌های لازم کارنامه قابل قبولی ندارند. رسانه‌های مرکزنشین و حتی رسانه‌های محلی مرکزگرا، بنا به دلایل مختلف، از انعکاس اخبار واقعی مناطق زلزله‌زده خودداری می‌کنند و دستگاه‌های امدادی، به مدد همین رسانه‌ها، چنان وانمود می‌نمایند که از لحظه اول وقوع زلزله در محل حاضر شده‌اند و امدادرسانی را آغاز کرده‌اند و جای هیچگونه نگرانی نیست!

بنابراین لازم است تمامی انسان‌های دلسوز و بالأخص ملت فهیم آذربایجان، ضمن عدم اتکاء به گزارش‌های رسمی رسانه‌های مرکزنشین و مرکزگرا، از تمامی امکانات ممکن برای کسب اطلاع و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله استفاده نمایند. البته، در این میان فعالین ملی –مدنی تورک آذربایجان که همواره در تمامی عرصه‌ها حضور فعال داشته‌اند و چه در عرصه دفاع از حقوق ملت آذربایجان و چه در عرصه کمک‌رسانی به نیازمندان آذربایجان همیشه از دل و جان مایه گذاشته‌اند، نقش مضاعفی بر عهده خواهند داشت.

فعالین ملی – مدنی تورک آذربایجان که همواره در سخت‌ترین شرایط ممکن در کنار ملت خویش بوده‌اند، لازم است با حضور در مناطق زلزله‌زده و ارزیابی میزان خسارات وارده و تهیه فهرست اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان، ضمن انعکاس اخبار واقعی این مناطق و انتشار کمبودها و نارسائی‌های موجود، در صورت نیاز نسبت به جذب و جمع‌آوری کمک‌های مردمی و توزیع هدفمند آنها اقدام نمایند.

 

بیشتر بخوانید

آنا دیلینده اؤیره تیم ،میللى دؤولتین قورولماسیندان آسیلیدیر / بورلا توران

اینسانلار سوسیال دوغولارلار، بونا گؤره ده باشقالاریلا ایلگی قورماق اوچون ایسته ر – ایسته مه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *