خانه / اخبار / زندان ، شلاق و جریمه ؛ حکم ناعادلانه ای که برای دو تن از معترضین سفر نخست‌وزیر ارمنستان به ایران صادر گردید! + تصویر

زندان ، شلاق و جریمه ؛ حکم ناعادلانه ای که برای دو تن از معترضین سفر نخست‌وزیر ارمنستان به ایران صادر گردید! + تصویر

اؤیرنجى: شعبه ١١٢ بیدادگاه کیفری دو دادگستری تبریز به ریاست قاضی محمد علی پیری دیروز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹٨ با صدور و ابلاغ رأیی یوسف سلحشور و داود محمودی دو تن از فعالین ملی آزربایجانی ساکن تبریز را که در جریان بازی تیمهای فوتبال تراختور آزربایجان و سپاهان اصفهان دستگیر شده بودند را هرکدام به دو سال زندان ، هفتاد و چهار ضربه شلاق و مشترکا دو هزارم دیه کاملِ یک انسان محکوم نمود!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان این دوفعال ملی ؛ حکم دیه برای این فعالین که شاکی آن نیروی انتظامی و یکی از مامورین آن می‌باشد قطعی و مابقی، قابل اعتراض و رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر اعلام شده است.

دو تن دیگر از متهمین مندرج در این رأی و بنامهای فرشید بهادری و علی شاهینی که با اتهام شرب خمر روبرو بوده‌اند حکم برائت گرفته‌اند.

در حاشیه بازی تیمهای تراختور آزربایجان و سپاهان که در ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ برگزار شد، دعوت از پاشینیان در سالگرد قتل‌عام مردم خوجالی و دیدار آن با مسئولین عالیرتبه رژیم ایران از جمله علی خامنه‌ای، مورد اعتراض تماشاگران تورک قرار گرفت.

تماشاگران همچنین در واکنش به پارچه نوشته‌ی نصب شده در تجمع ارامنه باشگاه آرارت با حضور پاشینیان و با تیتر
” قاراباغ ، ارمنستان است ” را با سر دادن شعار و اهتزاز پارچه نوشته‌هایی که در آن نوشته شده بود ” قاراباغ مال ماست ، مال ما خواهد ماند ” پاسخ دادند.

در پایان این بازی نیروهای انتظامی با حمله و ضرب و شتم تماشگران تورک شماری از آنها را بازداشت کردند. فردای این بازی نیز مأمورین با یورش به محل کار یوسف سلحشور فعال ملی آزربایجانی او را نیز دستگیر کردند.
همه دستگیر شدگان در این اعتراضات شکنجه و مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفته‌اند.

سلحشور و محمودی نیز که پس از قرار بازداشت با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بودند، روز چهارشنبه ۱٨ اردیبهشت جاری پس از احضار و محاکمه در دادگاه، با افزایش قرار وثیقه به ٨۰ میلیون تومان مجددا تا زمان تودیع وثیقه و تا روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت تحت بازداشت قرار گرفتند.

رأی دادگاه به شرح ذیل صادر شده است:

رأی دادگاه:

در خصوص اتهام آقایان یوسف سلحشور حسن کهل و داود محمودی حسن کهل؛

هر دو دایر بر الف) اخلال در نظم عمومی ب) تمرد در مقابل مأمورین دولت در حین انجام وظیفه ج) شرکت در ایراد ضرب و جرح عمدی با توجه محتویات پرونده و شکایت شاکی ( شهرام فیاضی شیشوان و فرماندهی ناحیه انتظامی استان آذربایجان شرقی و گزارش مرجع انتظامی و نظریه پزشک قانونی استان آذربایجان شرقی در برگ ۲۰۰ پرونده و محتوای فیلم دوربین مدار بسته منعکس در پرونده و شهادت شهود و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و علیهذا مستندا به مواد ۶۰۷ و ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ و مواد ۱۴ و ۱۷ ، ۱۶۰ ، ۲۱۱ ، ۱۳۴ ، ۴۴۸ ، ۴۴۹ ، ۴۸۸ ، ۷۰۹ ، ۷۱۰ و ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ هر کدام از متهمان به تحمل یکسال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری در غیرملاء عام از بابت اتهام بند الف و یکسال حبس از بابت اتهام بند ب واشتراکا به پرداخت ۱٫‌یک و نیم هزارم دیه کامل از بابت دو عدد قرمزی در سمت چپ صورت و نیم درصد دیه کامل از بابت حارصه( ساییدگی) در قدام ساق چپ در حق شاکی از تاریخ وقوع جرم ظرف یکسال محکوم می نماید و بدیهی است در هنگام اجرای حکم طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ فقط یکی از مجازاتهای اشد قابل اجراء می‌باشد و در خصوص اتهام آقایان ۱٫فرشید بهادری ۲٫علی شاهینی،
هر دو دایر بر شرب خمر با عنایت به محتویات پرونده انکار متهمان به لحاظ عدم احراز بزه انتسابی مستندا به ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۱۲۰، ۱۴۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و قاعده فقهی درأ و اصل ۳۷ قانون اسلامی جمهوری اسلامی ایران رأی بر برائت نامبردگان صادر و اعلام می نماید رأی صادره حضوری و در مورد محکومیت متهمان یوسف سلحشور و داود محمدی به پرداخت دیه طبق بند ب ماده ۴۲۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ قطعی و در سایر موارد ظرف بیست روز از ابلاغ قابل تجدید نظر در محاکم محترم تجدید نظر استان آذربایجان شرقی می باشد”

محمدعلی پیری / رئیس شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو دادگستری تبریز

بیشتر بخوانید

نرخ تورم مواد خوراکی در شهریورماه به بیش از ۶۰ درصد رسید!

  اؤیرنجی : بر اساس آمار رسمی که مرکز آمار رژیم ایران منتشر نموده، رقم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *