خانه / آذربایجان / زینب همرنگ، معلم زندانی، اعتصاب غذا و دارو کرد

زینب همرنگ، معلم زندانی، اعتصاب غذا و دارو کرد

اؤیرنجی: «زینب همرنگ» فعال صنفی آذربایجانی معلمان محبوس در زندان اوین، از روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ماه‌ ۱۴۰۱، در اعتراض به مزاحمت‌ها و آزار و اذیت‌های یک زندانی جرائم عمومی دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

به‌ گزارش‌ صفحه‌ اطلاع‌ رسانی عباس لسانی به‌ نقل از “سایت‌ ایران‌ وایر‌”، «زینب همرنگ» فعال صنفی معلمان و زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، از روز چهارشنبه ۲۳شهریور۱۴۰۱، در اعتراض به مزاحمت‌ها و آزار و اذیت‌های یک زندانی جرائم عمومی دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

بنا‌ به‌ اظهارات «احسان سیفی»، فرزند زینب همرنگ، مادرش به‌همراه یک زندانی که شهروند جمهوری آذربایجان است، روز جهارشنبه و پس از اعلام اعتصاب غذا و دارو، به قرنطینه زندان اوین منتقل شده است. او می‌گوید: «سه تن از ماموران کادر زندان اوین به نام‌های قاسمی، اسماعیلی و فکری، مادرم را با اعمال خشونت، هتاکی و بی‌احترامی از بند زنان زندان خارج و به قرنطینه اوین منتقل کرده‌اند.»

به گفته احسان سیفی، زینب همرنگ به بیماری‌های متعدد زمینه‌ای از جمله فشار خون بالا، مشکلات کلیوی و ناخنک چشم مبتلا است و اعتصاب غذا و داروی این زندانی سیاسی وضعیت سلامتی او را به‌ شکل نگران‌کننده‌ای در معرض وخامت قرار داده است. او می‌گوید شرایط نامناسب زندان اوین و مخالفت مقام‌های قضایی با اعطای مرخصی درمانی به خانم همرنگ، خانواده این معلم بازنشسته را به شدت نگران وضعیت جسمی وی کرده است.

زینب همرنگ سیدبگلو، حدودا ۵۰ ساله، ساکن تهران و از اهالی شهرستان مغان «پارساباد» در استان اردبیل است. او معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان است. دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است. خانم همرنگ ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ هنگام سفر به شهر خوی در استان آذربایجان غربی بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

گفتنی است خانم زینب همرنگ در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود به همراه دخترش بازداشت شده بود. دختر خانم همرنگ ساعاتی بعد آزاد شد. خانم همرنگ پس از انتقال به دادسرای اوین با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی مواجه و به دلیل عدم تامین قرار بازداشت شد. وی نهایتا مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد گردید.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *