پنج شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / اخبار / سازمان بهداشت جهانی تولید زود هنگام واکسن کرونا را دور از انتظار دانست!

سازمان بهداشت جهانی تولید زود هنگام واکسن کرونا را دور از انتظار دانست!

اؤیرنجى : بر پایه تازه‌ترین ارزیابی سازمان بهداشت جهانی تولید واکسن کرونا تا حدود یک سال دیگر بسیار دور از انتظار است. این سازمان می‌گوید اما تولید دارویی برای درمان بیماری کووید ۱۹ می‌تواند زودتر انجام شود.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از دویچه وله ؛ تولید انبوه واکسن کرونا که ده‌ها آزمایشگاه، دانشگاه و شرکت داروسازی مشغول تحقیق و آزمایش برای دست‌یابی به آن هستند چقدر زمان می‌برد؟ سه ماه، شش ماه، یک سال یا شاید بیشتر؟

وعده‌ها و ارزیابی‌ها در این زمینه بسیار متفاوت است. برخی شرکت‌ها و موسسه‌ها از نخستین موارد آزمایش بالینی واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داده و این امیدواری را به وجود آورده‌اند که احتمالا تولید انبوه آن به زودی آغاز می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی، به عنوان یک مرجع بین‌المللی معتبر، امروز جمعه نهم خرداد (۲۹ مه) تازه‌ترین برآورد خود در این زمینه را منتشر کرده و می‌گوید، تولید یک واکسن موثر و مطمئن برای مقابله با کرونا بین ۱۱ تا ۱۷ ماه دیگر طول می‌کشد.

مدیر بهداشت عمومی این سازمان در عین حال به آژانس خبری کاتولیک گفته است، انتظار می‌رود دارویی برای درمان بیماری کووید۱۹ زودتر از واکسن مقابله با آن تولید شود.

او همچنین تاکید کرده است که سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا در کشورهای مختلف و پس از تولید انبوه آن اقدام خواهد کرد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل تصریح کرده است که کشورهای ثروتمند باید برای دسترسی به واکسن کرونا هزینه کنند، اما برای کشورهای فقیر که توانایی این کار را ندارند، ساز و کار و یارانه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که آنها نیز از دسترسی به آن محروم نمانند.

در ماه‌ها و هفته‌های گذشته شرکت‌های داروسازی مختلفی در کشورهایی نظیر ایالات متحده، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان از پیشرفت‌های چشمگیر در پژوهش‌ها و آزمایش‌های خود برای تولید واکسن مقابله با بیماری کووید۱۹ خبر داده‌اند.

به تازگی شرکت دارویی “مدرنا” (Moderna) در آمریکا از انجام نخستین آزمایش‌های واکسن مقابله با بیماری کووید۱۹ بر روی انسان خبر داد که امیدواری‌های بسیاری برانگیخت. خبرهای مشابهی از چین نیز به گوش می‌رسد.

با این همه اغلب کارشناسان معتقدند، فرآیند آزمایش‌های بالینی هر واکسنی پروسه‌ای بسیار زمان‌بر است و اطمینان از موثر بودن و نداشتن اثرات زیان‌بار جانبی در یک دوره زمانی چند ماهه تقریبا ناممکن است.

با این همه ارزیابی‌های خوش‌بینانه یا اغراق‌آمیز در مورد زمان تولید واکسن مقابله با بیماری کووید۱۹ از زبان سیاستمداران نیز بسیار شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید

روزبه پیری ؛ کتاب «سلطان محمد فاتح» ترجمه فعال ملی محبوس آزربایجانی چاپ گردید.

اؤیرنجى : انتشارات آذرتوران نباتی کتابی با عنوان “سلطان محمد فاتح” که توسط فعال ملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *