سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / حقوق بشر / سالانه ۸۰۰ کتاب در وزارت ارشاد ؛ برای همیشه از مجوز انتشار باز می مانند!

سالانه ۸۰۰ کتاب در وزارت ارشاد ؛ برای همیشه از مجوز انتشار باز می مانند!

اؤیرنجی: سالانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ عنوان کتاب در وزارت ارشاد برای همیشه از کسب مجوز انتشار بازمی‌مانند. برخی از این کتاب‌ها سرآخر به فضای مجازی راه می‌یابند و در آنجا در دیدرس توده‌های کتابخوان داخل یا خارج کشور قرار می‌گیرند. همه ساله بر شمار این گروه از کتاب‌ها افزوده می‌گردد. ولی با این همه ناشران غیر مجاز و فروشندگان داخل کشور کم‌تر جرأت کرده‌اند که نسخه‌ای کاغذی از آن‌ها را به فروش برسانند. چون ناشر و نویسنده را بدون هیچ اغماضی به دادگاه خواهند سپرد.

به گزارش اؤیرنجى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر به منظور اعمال بی‌چون و چرای سانسور دولتی اداره‌ای را به نام “دفتر توسعه‌ی کتاب و کتابخوانی” راه انداخته که حدود ۱۳۰۰ نفر  در این اداره به کار ممیزی و سانسور کتاب اشتغال دارند.در این اداره، سانسورچی‌ها را “بررس” نام نهاده‌اند. آنان کتاب را از اداره‌ تحویل می‌گیرند و سرآخر نظر نهایی خود را در خصوص انتشار یا عدم انتشار آن اعلام می‌نمایند. گاهی هم برای انتشار کتاب شرط و شروطی می‌گذارند که ناشر در صورت پذیرش آن‌ها می‌تواند کتاب خود را منتشر کند.

در چند سال‌ اخیر سالانه چیزی حدود ۷۳ هزار عنوان کتاب اجازه‌ی نشر دریافت کرده‌اند. حدود ۵۵ هزار عنوان از این کتاب‌ها به تنهایی به موضوع‌های آموزشی و کمک آموزشی اختصاص می‌یابد. قریب ۵ هزار عنوان از این کتاب‌ها هم موضوع‌هایی مرتبط با علوم خاص را در بر می‌گیرند که گروه ۱۳۰۰ نفری “بررسان کتاب” روخوانی آن‌ها را برای سانسور و حذف چندان لازم نمی‌بینند. ولی بررسان کتاب‌های پزشکی از خود وسواس‌های بیش‌تری نشان می‌دهند که این وسواس‌ها بیش از همه به نامگذاری‌ و انتخاب برخی از واژه‌ها در متن بازمی‌گردد. در عین حال گاهی شرط می‌گذارند که برخی از تصویرهای کتاب‌های پزشکی هم حذف گردد!!

 

فشار کار بررسان کتاب بیش‌ از همه به گستره‌ی کتاب‌هایی با موضوع رمان‌، تاریخ، روانشناسی، شعر، نمایشنامه‌ و فیلمنامه‌ خلاصه می‌گردد. شمار عنوان این گروه از کتاب‌ها هر سال از ۱۰ هزار عنوان فراتر نمی‌رود. در اینجا است که بررسان کتاب چند و چون کاربرد هر واژه‌ای را در متن کتاب می‌کاوند تا نویسنده و ناشر را به تغییر یا حذف این واژه‌ها مجبور کنند.

همچنین بررسان لیستی از واژه‌های ممنوع در اختیار دارند که به دنبال جست و جوی این واژه‌ها متن کتاب را از نظر می‌گذرانند. برای نمونه کاربرد شراب را در هر متنی ممنوع کرده‌اند. هرچند هم نویسنده‌ای بخواهد علیه مصرف یا تولید شراب سخن بگوید، کسی چنین رویکردی را نمی‌پذیرد.

سالانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ عنوان کتاب در وزارت ارشاد برای همیشه از کسب مجوز انتشار بازمی‌مانند. برخی از این کتاب‌ها سرآخر به فضای مجازی راه می‌یابند و در آنجا در دیدرس توده‌های کتابخوان داخل یا خارج کشور قرار می‌گیرند. همه ساله بر شمار این گروه از کتاب‌ها افزوده می‌گردد. ولی با این همه ناشران غیر مجاز و فروشندگان داخل کشور کم‌تر جرأت کرده‌اند که نسخه‌ای کاغذی از آن‌ها را به فروش برسانند. چون ناشر و نویسنده را بدون هیچ اغماضی به دادگاه خواهند سپرد.

در جغرافیای ایران نام برای سانسور کتاب هر روز پشتوانه‌ای بیش‌تری از قانون فراهم می‌بینند. تا آنجا که همگی به تماشای چهره‌ی زشت آن عادت کرده‌اند. دستورالعمل‌های سانسور و ممیزی کتاب را شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می‌رساند و متن آن را جهت اجرا به وزارت ارشاد حکومت ابلاغ می‌کند. آخرین دستورالعمل در این خصوص به سال ۱۳۸۶ بازمی‌گردد. اکنون زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که گویا قصد دارند دستورالعمل اجق وجق جدیدی را از تصویب شورا بگذرانند. در پس دستورالعمل‌هایی از این دست سیاست یک بام و دوهوای حکومت بهتر و بیش‌تر برای ناشران، نویسندگان و حتا توده‌های کتابخوان آشکار خواهد شد.

خاطر نشان می سازیم که ؛ جمهوری اسلامی ماندگاری خود را بر حکومت به سانسور و ممیزی کتاب پیوند زده است و در این پیکاری که به صورت ایدئولوژیک به جهت سانسور و ممنوع الچاپ نمودن کتبی که به نظرشان با آموزه ها و مقدسات این حکومت به راه انداخته هیچ راه میانبری باقی نگذاشته ،لاکن در این میان با توجه به دیدگاه راسیستی مسئولان حاکم بر وزارت ارشاد این حکومت شوونیستی هر ساله کتابهای بسیاری نیز که به زبانهای سایر ملل ساکن در جغرافیای ایران نام نوشته می شوند از دم تیغ سانسور و قلع و قمع اداره کتاب نمیتوانند گذر نمایند و در این میان معدود و انگشت شمار کتاب هایی که  به زبان های مادری سایر ملل مستعمره این حاکمیت شوونیستی نوشته می شوند ؛ آنهم با سانسور و تغییر محتوای بی شمار اجازه چاپ پیدا می نمایند، با این رویکرد شکی باقی نمی‌ماند که تنها راه آموزش به زبان مادری و نگاشتن و چاپ کتابها به زبان های ملل ساکن در این جغرافیا تنها با برچیدن استعمارگران از این جغرافیا و برقراری اقتدار ملی هر ملتی در سرزمین خودش امکانپذیر خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید

درخواست آزادی “امیر ستاری” و دیگر محبوسین آزربایجانی بر دیوارهای اردبیل نقش بست + تصاویر

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی امروز به مورخه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ و همزمان با هشتمین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *