خانه / آذربایجان / ستارخان: بیرق ایران یا بیرق امیرالمؤمنین / دکتر محمدحسن پدرام

ستارخان: بیرق ایران یا بیرق امیرالمؤمنین / دکتر محمدحسن پدرام

جواب دندان شکن ستارخان سردارملی به پاخیتانوف کنسول روس که به ستارخان پیشنهاد کرده بود در زیر سایه پرچم( بیرق) روس در امن و امان خواهد بود. روایات مختلفی از طرف تاریخنگاران عصر مشروطه نوشته شده است. در قسمتی از مصاحبه ای که در شماره ۷۳۳۴۳ سال ۱۳۹۰ روزنامه امین با اینجانب داشته تمامی روایات و در صفحه ۲۳۰ کتاب بانیان وحامیان مرکز غیبی تبریز تعدادی از روایات تاریخنگاران را بازگو کرده ام. حال جهت اطلاع دوستان خلاص جواب ستارخان به پاخیتانوف کنسول وقت روس را در ذیل نقل می کنم:

۱_ بنا به روایت ثقه الاسلام شهید، ستارخان در جواب کنسول روس گفته بود: من زیر بیرق حضرت عباس علیه اسلام هستم.

۲_ بنا به روایت اسماعیل امیر خیزی جواب ستارخان به کنسول روس: من می خواهم هفت دولت زیرسایه بیرق امیرالمومنین باشند.

۳_ مرحوم حاج محمد باقر ویجویه جواب ستارخان را به پاخیتانوف چنین نوشته است: من در زیر بیرق جناب ابوالفضل العباس ( ع) و بیرق ایرانم، بیرق شما به من لازم نیست

۴- روایت احمد کسروی در رابطه با جواب ستارخان به پاخیتانوف: جنرال کنسول من می خواهم هفت دولت به زیر بیرق ایران بیاید؛ من زیر بیرق بیگانه نروم .

۵- حاجی محمد تقی جورابچی نیز جواب ستارخان را به کنسول روس چنین نوشته است: هرگاه مرا ریز_ ریزه نمایند، هیچ وقت بیرق کفر را نمی گیرم و امنیت از دولت روس نمی خواهم. اسلام زیر بیرق کفر نمی رود…

در این رابطه چند روایت دیگر نیز وجود دارد که نقل آن صرف نظر می کنم . اما چرا در ایران اکثرا روایت کسروی را بازگو می کنند؟ به نظر بنده شاید منابع دیگر نسبت به تاریخ مشروطه کسروی گمنام و در دسترس عموم قرار ندارند. از طرف دیگر روایت کسروی چون با افکار و ایدئولوژی ناسیونالیستی و ملی گرایی طیف وسیعی از هموطنان و روشنفکران عصر پهلوی و حال حاضر سازگاری بیشتری دارد بنابراین بیشتر روایت کسروی بازگو می شود.

بیشتر بخوانید

مجروح شدن سه سرباز آذربایجانی در حمله ارمنستان

اؤیرنجی: در حمله نیروهای ارتش ارمنستان به مواضع مرزی آذربایجان ۳ سرباز آذربایجانی مجروح شدند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *