چهارشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
خانه / اخبار / سجاد شهیری ؛ انتقال فعال ملی آزربایجانی با دستور قضایی به بازداشگاه اطلاعات تبریز!

سجاد شهیری ؛ انتقال فعال ملی آزربایجانی با دستور قضایی به بازداشگاه اطلاعات تبریز!

اؤیرنجى : بنا به اطلاع نزدیکان و درز کردن دستور قضایی مبنی بر جلب «سجاد شهیری»، این فعال ملی آزربایجانی پس از دستگیری در سولدوز (نقده) به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است.

در این دستور جلب که توسط بازپرسی شعبه ۱۶ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست «علی موسوی اقدم»، صادر شده از دادسرای عمومی و انقلاب نقده خواسته شده «سجاد شهیری» را بازداشت کرده و تحت الحفظ مامورین اعزامی به دادسرای تبریز اعزام کنند.

طبق این دستور جلب، اتهام این فعال ملی آزربایجانی  «عضویت در گروهک تجزیه طلب گاماج (طیف مستقل آذربایجان جنوبی)» عنوان شده است.

اصل ۳۲ قانون اساسی ایران «هیچ کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود.»

طبق این اصل، اتهامی که آقای شهیری به دلیل آن بازداشت شده فاقد وجاهت قانویست زیرا گروه مورد ادعای مقامات قضایی “گاماج” و “طیف مستقل آذربایجانی جنوبی” دو تشکیلات با اساسنامه و اهدافی متفاوت می باشند. این سند به روشنی نشان می دهد که اتهامات انتسابی مقامات امنیتی و قضایی ایران به فعالین ملی آزربایجان تا چه اندازه ساختگی و بی اساس است.

با درز کردن این برگه جلب، نگرانی ها از وضعیت دیگر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در شهر تبریز از جمله آقایان «محمد محمودی، اکبر مهاجری، شاهین برزگر، ایوب شیری، روزبه پیری، یاشار پیری، ناصر خلوصی، داود شیری، بابک حسینی مقدم و… » افزایش یافته است زیرا احتمال می رود دلیل بازداشت طولانی مدت این فعالین در اداره اطلاعات تبریز نبود دلایل و شواهد کافی و فشار به فعالین برای قبول اتهامات واهی مورد ادعای مامورین امنیتی می باشد.

لازم به ذکر است جبهه ملی آزادی آزربایجان جنوبی(گاماج) در سال ۲۰۰۹ در شهر آمستردام  با قبول مواد ۱۲ گانه شروع به فعالیت کرده است.

در ماده ۸ اساسنامه ۱۲ ماده ای گاماج قید گردیده «کسانی که اساسنامه و برنامه گاماج را قبول کرده و ۱۸ سال کامل داشته و توانایی فعالیت داشته باشند می توانند عضو جبهه ملی آزادی آزربایجان جنوبی (گاماج) گردند. اما به دلایل امنیتی  تشکیلاتمان هیچ عضوی و یا نماینده ای در آزربایجان جنوبی و داخل مرزهای ایران نخواهد داشت.»

«سجاد شهیری» روز پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸، در نزدیکی محل سکونتش در شهرستان سولدوز (نقده) توسط مامورین لباس شخصی بازداشت شده است.

او پیشتر نیز به دلیل فعالیت های هویت طلبانه‌اش بارها بازداشت شده، در آخرین مورد وی به همراه «میرموسی ضیا گرگری» در ۱ تیر ۱۳۹۸ دستگیر شد و پس از ۲۵ روز بازداشت در اداره اطلاعات اورمیه با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد ده بود.

بیشتر بخوانید

دولت جمهوری آزربایجان ماهیانه ۱۹۰ منات به شهروندانش کمک نقدی می کند.

اؤیرنجى : با تصویب هیئت وزیران دولت جمهوری آزربایجان، به شهروندان نیازمند این کشور ماهانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *