خانه / آذربایجان / سخنرانی خانم «ژاله تبریزی » در دوازدهمین نشست اقلیت‌های ملی زبانی سازمان ملل+ ویدئو

سخنرانی خانم «ژاله تبریزی » در دوازدهمین نشست اقلیت‌های ملی زبانی سازمان ملل+ ویدئو

اؤیرنجى : ژاله تبریزی مدیر جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» در دوازدهمین نشست اقلیتهای ملی زبانی سازمان ملل درباره تداوم تبعیض‌ها بر علیه تورکان آزربایجان در ایران، به سخنرانی پرداخت.

این نشست از روز پنجشنبه ۷ آذرماه ۹۸، به مدت سه روز در مقر سازمان ملل در ژنو سوئیس برگزار شد.

در این نشست خانم تبریزی گفت: «از مشخصه های یک جامعه ی فراگیر، احترام به تنوع زبانی است و یکی از ابزارهای اصلی مبارزه با نژادپرستی و عدم تحمل است.

در ایران انواع تبعیض ونژادپرستی علیه اقلیتهای ملی، به ویژه ممنوعیت استفاده از زبان مادری برای تورک‌های آزربایجان بعد از ۴۰ سال همچنان ادامه دارد. ناجمهوری اسلامی ایران و حتی اپوزیسیون ایران، زبان مادری ملل غیرفارس را امنیتی تلقی کرده و آنرا خطری برای تمامیت ارضی و علیه امنیت ملی ایران قلمداد می کنند.

ممنوعیت زبان تورکی در ایران همواره مورد اعتراض ملت تورک آزربایجان بوده است. دادگاهها و نیروهای امنیتی ایران تا به امروز صدها نفر از فعالان مدنی آزربایجانی را که برای تحصیل با کیفیت و آموزش به زبان مادری در مدارس مبارزه می کنند را دستگیر، شکنجه و تحت پیگرد قرار داده اند.

امروز ۱۲۳ فعال مدنی و فرهنگی در جمهوری اسلامی به زندانهای طولانی‌مدت محکوم شده اند که یکی از آنها «عباس لسانی» فعال ترک آذربایجانی است که به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

اقلیت های ملی در ایران هر روز با تبعیض های مختلفی در سیستم آموزشی جمهوری اسلامی ایران مواجه هستند. از آن جمله تبعیض غیر انسانی تست «بسندگی زبان فارسی» است که کودکان غیرفارس در بدو ورود به مدرسه با این تست مواجه هستند که از ۲۹ مه ۲۰۱۹ در مدارس کشور اجرایی شده است.»

مدیر جمعیت حقوق بشر آزربایجان «ارک» در پایان از نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا «ضرورت آموزش زبان مادری را به رسمیت بشناسند و امکانات لازم را برای توسعه “مهارت‌های چند زبانه” ایجاد نمایند.»

خانم تبریزی در پایان گفت: «ما درباره حقوق زبان مادری از سازمان ملل می خواهیم که با بکارگیری سازوکارهای موجود، ایران را وادار کند که به حقوق زبانی ملل غیرفارس احترام بگذارد و قوانین مربوطه در این باره را اجرایی نماید.»

بیشتر بخوانید

واریز ۶۶ میلیارد تومان در طی یک روز به‌ حساب گماشتگان مجلس فرمایشی رژیم ایران!

اؤیرنجى : شانزدهم تیرماه در بحبوحه ی مطالبه‌گری کارگران بازنشسته برای دریافت چند صد هزار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *