پنج شنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / اخبار / سدیر جباروف، رئیس جمهور جدید قرقیزستان شد

سدیر جباروف، رئیس جمهور جدید قرقیزستان شد

اؤیرنجى : طبق نتایج اولیه کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان سدیر جباروف، با کسب ۷۹٫۱۸ درصد از آرای انتخابات به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

نورجان شیلدابکووا، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی قرقیزستان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: روند رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در مجموع ۲ هزار و ۴۷۴ شعبه پایان یافته و شاهد مشارکت ۹۹٫۴۴ درصدی مردم بودیم.

وی افزود: براساس نتایج غیررسمی سدیر جباروف، نخستوزیر سابق کشور با کسب ۷۹٫۱۸ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده است.

شیلدابکووا ضمن اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۶۵۳ و ۵۷۴ نفر امسال واجد شرایط بوده‌اند، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری و همه پرسی در مجموع ۱ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۶۳۸ نفر معادل ۳۷٫۵۹ درصد مشارکت داشته‌اند.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی قرقیزستان تصریح کرد: در همه پرسی نیز ۳۴٫۲۹ درصد از واجدین شرایط مشارکت داشته‌اند. از این رقم ۸۱٫۲ درصد به نظام ریاستی و ۱۰٫۷۶ درصد نیز به نظام پارلمانی رای داده‌اند.

پارلمان قزاقستان ۱۰۷ کرسی دارد که ۳۱۳ نامزد از ۵ حزب برای تصاحب آن رقابت می‌کنند. این نمایندگان برای پنج سال انتخاب می‌شوند.

انتخابات پارلمانی قزاقستان توسط نمایندگان ۳۰ کشور و ۱۰ سازمان بین المللی از جمله نمایندگان مجمع پارلمانی کشورهای تورک‌زبان و شورای کشورهای تورک‌زبان نظارت می‌شود.

بیشتر بخوانید

دیوار نویسی و پخش گسترده پوستر های حمایتی از محبوسین سیاسی آزربایجان در تبریز و صوفیان

اؤیرنجى : امروز چهارشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ گروهی از معترضان و فعالان ملی مدنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *