پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / احتمالا سن اعزام به خدمت سربازی توسط رژیم ایران از ۱۸ به ۲۰ سال تغییر می یابد!

احتمالا سن اعزام به خدمت سربازی توسط رژیم ایران از ۱۸ به ۲۰ سال تغییر می یابد!

اؤیرنجى : شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم ایران می‌گوید برای “کاهش فشار کنکور” و اضطرب ناشی از آن خواستار تغییر سن سربازی رفتن پسران از ۱۸ به ۲۰ سال شده است. به گفته سعید عاملی، دبیر این شورا، این درخواست به ستاد کل نیروهای مسلح ایران ارائه شده است.

عاملی افزود: “دانش آموز زمانی که ۱۸ ساله می شود به او می گویند یا کنکور یا سربازی” و “این باعث می‌شود برخی از این دانش آموزان در رشته هایی که علاقه ندارند در دانشگاه ها پذیرش شوند تا به سربازی نروند”.

وی گفته است که “نباید فشار بر روی دانش آموزان را فشرده کنیم”.

به گفته عاملی با تغییر سن سربازی رفتن پسران، “اضطراب” از روی دانش‌آموزان و دانشجویان برداشته خواهد شد.

او گفته است: “رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که به ذینفعان کنکور توجه” کند.

قانون نظام اجباری سربازی در سال ۱۳۰۴ با پیشنهاد رضا میرپنج (پهلوی)، بنیان‌گذار سلسله پهلوی به تصویب رسید و از آن پس در ایران اجرا شده است.

طی سال‌های گذشته مراکزی مانند مرکز پژوهش های مجلس رژیم ایران گزارش‌هایی درباره مدت خدمت سربازی منتشر کرده و با اشاره به طولانی بودن آن خواهان کاستن آن شده‌اند.

به عنوان مثال این مرکز در گزارشی که در سال ۱۳۸۴ منتشر کرد، گفت “مدت دو ساله خدمت سربازی… نارضایتی مردم و اکراه فرزندان آنها را به دنبال دارد.”

فرار از سربازی یکی از مشکلاتی است که سازمان نظام وظیفه با آن رو‌به‌رو است. مقام‌های رژیم ایران گفته‌اند صدها هزار نفر “غایب از سربازی” در داخل و خارج از این کشور وجود دارند.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رژیمایران سال پیش نیز گفته بود “بیشترین پرونده‌ در سازمان قضایی نیروهای مسلح مربوط به فرار از خدمت سربازی است.

بیشتر بخوانید

حکم یک قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن علیه ایران و سوریه

اؤیرنجى :رندالف ماوس، قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، دولت‌های ایران و سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *