چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خانه / اخبار / سقوط ایران به قعر جدول جهانی برابری جنسیتی در سال ۲۰۲۰

سقوط ایران به قعر جدول جهانی برابری جنسیتی در سال ۲۰۲۰

اؤیرنجى : بر اساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد (داووس) درباره برابری زن و مرد در سال ۲۰۲۰، درمیان ۱۵۶ کشور جهان، ناجمهوری اسلامی ایران در جایگاه ۱۵۰ قرار گرفت.

در این گزارش که به صورت سالانه از سوی مجمع جهانی اقتصاد درباره برابری زن و مرد منتشر می‌شود، مواردی چون «مشارکت اقتصادی و برابری فرصت ها»، «دست‌یابی به آموزش»، «سلامت و بقا» و «اثرگذاری سیاسی» و پیشرفت کشورهای مختلف در برداشتن موانع در راه رشد زنان مورد بررسی قرار گرفته است.

کشورهای لیتوانی، صربستان، توگو و امارات متحده عربی نیز طی یک سال اخیر بیشترین پیشرفت‌ها را در زمینه برابری جنسیتی داشتند و دو کشور نامیبیا و رواندا نیز توانستند در میان ده کشور برتر قرار بگیرند.

براساس جدول برابری زن و مرد در سال ۲۰۲۰ پس از ایران در جایگاه ۱۵۰به ترتیب کشورهای کنگو، سوریه، پاکستان، عراق، یمن و افغانستان قرار دارند.

یکى از شاخصهاى سنجش مشارکت اقتصادى است.

نرخ مشارکت زنان از تقسیم تعداد زنان جویای کار (اعم از شاغل و بیکار) به تعداد کل زنان بالای ۱۵ سال به دست می‌آید.

از بین ۱۸۰ کشور جهان، تنها در ۱۰ کشور، مشارکت زنان در کار از ایران کمتر است و کشورمان یکی از کمترین نرخ‌‌های مشارکت زنان در جهان را دارد.

نپال با حدود ۸۰٪ بالاترین نرخ و یمن با ۶٪ مشارکت کمترین نرخ را در جهان دارا هستند.

کشورهای توسعه‌یافته آمریکای شمالی و اروپایی نیز بالاترین نرخ بالای ۵۰٪ در نرخ مشارکت زنان دارند، بسیار بالاتر از نرخ ۱۷.۵٪ ایران و ۱۸٪ میانگین خاورمیانه.

تبعیض‌های قانونی و غیرقانونی، از جمله موانع مشارکت بیشتر زنان در کار و اشتغال در ایران و بیشتر کشورهای خاورمیانه برشمرده می‌شوند که باعث می‌شوند مشارکت زنان در ایران ۱۷.۵٪ و بسیار پایین‌تر از مشارکت مردان معادل ۶۵٪ باشد.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *