خبر فوری
خانه / آذربایجان / سلب حق نام کودک از فرزند تورک اردبیلی! + ویدئو

سلب حق نام کودک از فرزند تورک اردبیلی! + ویدئو

 

اؤیرنجى : سجاد جولانی هنرمند تورک آزربایجانی با انتشار ویدیویی از مقابل اداره ثبت احوال اردبیل می‌گوید علی‌رغم تلاشهای ۲ ماهه‌اش حق نام کودک از فرزند او سلب شده است.

او در این کلیپ از زبان مسئولین اداره ثبت احوال عنوان می‌کند؛ نام تورکیِ درخواستی به دخترش جهت بررسی و اجازه صدور به هئیتی متشکل از سه نفر در تهران که از اساتید زبان فارسی می‌باشند ارسال شده است.

مسئولین این اداره همچنین گفته‌اند: عدم تایید نام درخواستی در تهران بصورت شفاهی ابلاغ شده  و تا زمان ابلاغ رسمی خانواده این کودک به فکر انتخاب و جایگزینی نام دیگری باشند.

« آییل » به معنای بیداری نامی است که آقای جولانی برای نامگذاری دخترش مصر بوده و عدم تایید این اسم را صرف نظر تورکی بودن آن از جهت نفرت و واهمه‌ نظام از مفهوم بیداری در جامعه آذربایجان و ایران می‌داند.

بر اساس ویدیوهای منتشره از خانواده‌های معترض و گزارشات مختلف سایتهای محلی و حقوق‌بشری ، سازمان ثبت و احوال ایران ممنوعیت و محدودیتهای زیادی در استفاده از اسامی که بار معنایی آنها در تعارض با منافع ایدئولوژیک نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد اعمال می‌کند.

حق نام کودک در بدو تولد از حقوق مصرح در کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۱۹۸۹ بوده که ذیل ماده ۷ این کنوانسیون به آن تاکید شده است.

بیشتر بخوانید

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *