خانه / آذربایجان / سلطان عبدلحمید و سخن از استقلال آزربایجان جنوبی + ویدئو

سلطان عبدلحمید و سخن از استقلال آزربایجان جنوبی + ویدئو

اؤیرنجى : سریال «پایتخت٬ عبدالحمید» که در حال پخش از کانال دولتی تی آر تی تورکیه است به صراحت از عشق عمیق ملت تورک تورکیه به ملت تورک آزربایجان سخن گفته و از اهتزاز قطعی پرچم تورکان در سراسر آزربایجان و بخصوص در شهرهای تبریز  و اورمیه و سالماس به عنوان نماد آزربایجان جنوبی سخن به میان آورده است.

 

این سریال محبوبترین سریال تلویزیونی تاریخ ترکیه و این کانال مهمترین کانال تلویزیونی دولتی این کشور است.فصل جدید سریال «پایتخت عبدالحمید» که زندگی ۳۴-امین پادشاه امپراتوری عثمانی را روایت می‌کند، روزهای جمعه ساعت ۲۰:۰۰ به‌وقت ترکیه از کانال TRT 1 پخش می‌شود.

در قسمتی از سریال که دیروز ( جمعه ۱۸ می ماه ۲۰۱۸) پخش شد، دیالوگی بین بازیگران ردوبدل شد که در آن وضعیت آذربایجان جنوبی و آذربایجان شمالی و شهرهای تبریز و باکو در زمان سلطان عبدالحمید توصیف شد.

سلطان عبدالحمید یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های ۱۵۰ سال اخیر ازنظر دوراندیشی و تفکر استراتژیک به شمار می‌رود. پروفسور ایلبر اورتایلی مورخ معروف ترک نیز گفته بود سلطان عبدالحمید به‌عنوان یک امپراتور جهانی نام خود را در تاریخ به ثبت رسانده است.

عبدالحمید دوم٬ سی و هفتمین سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی است که در ۳۱ اوت ۱۸۷۶ تا ۲۷ آوریل ۱۹۰۹ در قلمرو عثمانی حکومت کرد و به جدکوشید تا جهان تورک و اسلام را از گزند حملات و توطئه های غیر مسلمانان مسیحی و یهودی حفظ کند.

در این سریال وقایع تاریخی پس از سال ۱۸۹۶ و ۲۰-امین سال پادشاهی سلطان عبدالحمید را به تصویر می‌کشد، “حرب یونان” که به پیروزی عثمانی ختم می‌شود، جای‌داده شده است.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *