خانه / آذربایجان / سناریوی تکراری شکست تولید / علی شیرپور

سناریوی تکراری شکست تولید / علی شیرپور

داستان شکست تولید سناریویی تکراری برای تولید کنندگان علی‌الخصوص کشاورزان است که همیشه قربانی سیاستهای منفعت طلبانه‌ی رانت خواران میشوند، سیاستی که نه منافع ملی بلکه منافع شخصی برخی از افراد را بر همه چیز ترجیح میدهد تا اساس یک اقتصاد مبتنی بر رانت را شکل دهد.

در روزهای اخیر که سیب زمینی اردبیل و سراب برداشت شده است قیمت تمام شده این محصول بدون ارزش افزوده، طبق نظر کارشناسان ۲۵۰۰ تومان اعلام شده است و این درحالی است که قیمت تضمینی دولت ۶۲۰ تومان میباشد. و در سطح شهر سراب قیمت این محصول ۱۵۰۰ تومان است در حالی که قبل از برداشت این محصول در سراب قیمت آن حدودا ۵۰۰۰ تومان بود.

دولت با دادن رانت از طریق شکستن قیمت این محصول به نفع شرکتهای چیپس که هیچ کدام در محدوده جغرافیایی آذربایجان فعالیت ندارند باعث میشود تا این محصولات با قیمت بسیار نازل و حتی کمتر از قیمت تمام شده آن در اختیار رانت خواران وابسته به دولت قرار گیرد تا هم اقتصاد آذربایجان را به ورطه نابودی کشاند و هم با دسترنج کشاورزان آذربایجان و پتانسیلهای اقتصادی آن برای دیگر نقاط ایران رونق اقتصادی فراهم کند تا دوباره شاهد سناریویی تکراری برای اقتصاد آذربایجان این بار در عرصه کشاورزی باشیم که منجر به مهاجرت‌های گسترده به مرکز میشود.

بیشتر بخوانید

غلام قلیزاده ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه آزاد گردید.

اؤیرنجى : غلام قلی زاده فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه که در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *