سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / سند محرمانه در مورد دستور نژاد پرستانه و ضد بشری «ممنوع بودن چاپ هر گونه کتاب و نشریه به زبان تورکی»در زمان پهلوی

سند محرمانه در مورد دستور نژاد پرستانه و ضد بشری «ممنوع بودن چاپ هر گونه کتاب و نشریه به زبان تورکی»در زمان پهلوی

این سند نمایش تمام عیار ظلم و ستم نظام راسیستی و پانفارسیستی فارس پهلوی بر علیه زبان، فرهنگ و هویت تورکان است که متاسفانه ادامه این تفکر نژادپرستانه و قرون وسطایی هنوز هم از فکر و ذهن عده ای که ایران را در چنبره و حاکمیت یک قوم، یک زبان و یک فرهنگ می بینند و تصمیمات نژادپرستانه اشان را در وزارتخانه ها و یا سازمانهای تحت نظرشان به اجرا می گذارند بیرون نرفته است!

افرادی اینچنینی دشمن اصلی وحدت ملّی و تمامیت ارضی کشور هستند که به زعم خودشان برای « وحدت ملّی و تمامیت ارضی» به چنین اعمال ضد بشری، تفرقه افکنانه و گریز از مرکز دست می زنند…!

تاریخ امضاء این حکم ضد انسانی محرمانه هم، ۱۹-۴-۳۶ است که به نظر می آید این تاریخ، تاریخ ابداعی نظام پهلوی، یعنی ۱۹-۴-۲۵۳۶ شاهنشاهی (۱۹-۴-۱۳۵۶ هجری شمسی) باشد که عمر این تاریخ هم کمتر از دوسال و نیم بود!

تاریخ شاهنشاهی به دستور محمدرضا پهلوی در اواخر اسفند ۱۳۵۴ هجری شمسی توسط مجلس «شورای ملی و مجلس سنا» آن زمان به تصویب رسید و از اول سال ۱۳۵۵ در کشور به اجرا گذاشته شد و سال ۱۳۵۵ هجری شمسی برابر با سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی قرار داده شد و در شهریور سال ۱۳۵۷ هجری شمسی و در بحبوحه اعتراضات بر علیه نظام پهلوی، بالاجبار منسوخ گردید.

مبداء این تاریخ، شروع حاکمیت کوروش هخامنشی و ۵۵۹ پیش از میلاد در نظر گرفته شد و مبداء هجرت پیامبر اسلام به عنوان تاریخ هجری شمسی در ایران منسوخ گردید!

دلیل اینکه این حکم به احتمال زیاد در سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی (۱۳۵۶ هجری شمسی) صادر شده اما به اختصار۱۹-۴-۳۶ نوشته شده است، استفاده از کلمه فتو کپی در متن اصلی است، زیرا به نظر نمی آید در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی سیستم « فتو کپی» در ایران کاربرد داشته باشد.

در سال ۱۳۴۸ که من به تهران آمدم هنوز فتو کپی، کاربرد عمومی پیدا نکرده بود بلکه بجای فتوکپی بیشتر از رونوشت استفاده می شد، مثلا برای نگهداری صورتی از شناسنامه یا مدرک تحصیلی فرد، متن سند اصلی در مراکز رسمی رونویسی و تایید و مهر می شد و به مرکز درخواست شده تحویل می گردید، ضمنا «وزارت فرهنگ و هنر» در سال۱۳۴۳ هجری شمسی از «وزارت فرهنگ» جدا و مستقل گردید که در این متن از نام این وزارت به صورت مستقل استفاده شده است.
حسن راشدی

بیشتر بخوانید

زینال تنهایی به اتهام نشر اکاذیب به جزای نقدی محکوم شد.

  اؤیرنجى : زینال تنهایی فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *