خبر فوری
خانه / آذربایجان / سنگ‌نگاره‌های قوشاداش سونگون در آزربایجان جنوبی ارزش ثبت جهانی دارد

سنگ‌نگاره‌های قوشاداش سونگون در آزربایجان جنوبی ارزش ثبت جهانی دارد

اؤیرنجى : بنا بر اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آزربایجان ‌شرقی حدود ۴ هزار اثر تاریخی شناسایی شده و ۲ هزار اثر ثبتی در سطح این استان وجود دارد.

شهرستان ورزقان به لحاظ برخورداری از آثار تاریخی متعدد و آثار طبیعی بی بدیل جایگاه ویژه‌ای در بین شهرستان‌های استان دارد و نیازمند نگاه ویژه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

سنگ نگاره‌های قوشاداش سونگون ارزش ثبت جهانی دارد.گفتنی است قدمت سنگ نگاره قوشاداش سونگون را که به هزاره ۴ تا ۳ قبل از میلاد تخمین زده اند، سال ۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای، کهن ترین آثار تاریخی و هنری بجای مانده از بشر هستند، به تعبیری بستر به وجود آمدن حروف رمزی، خط، تبادل پیام، زبان، تاریخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره هاست و آنها از بهترین ابزارهای رمزگشایی ما قبل تاریخ هستند.

محوطه های دارای نقوش ذکر شده، واقعاً موزه های سنگی هنرهای صخره ای هستند که هر بیننده با ذوقی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.از این سنگ نگاره ها در قوشاداش سونگون یعنی شمال غربی دشت معادن مس سونگون نیز برسینه سنگ ها نقش بسته اند که مربوط به تصاویر رقص انسان و حیوان است، قدمت این نقش برجسته صخره ای سونگون را به هزاره ۴ تا ۳ ق.م تخمین زده اند. این سنگ نگاره ها که گویای قدمت هزاران ساله منطقه است. این اثر با شماره ۱۷۵۱۵ در تاریخ ۶/۱۲/۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *