سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / حقوق بشر / سها ایزدی دانشجوی بهایی دانشگاه زنجان اخراج گردید

سها ایزدی دانشجوی بهایی دانشگاه زنجان اخراج گردید

اؤیرنجى:خانم سها ایزدی، متولد سال ۱۳۷۶، در سال ۱۳۹۴ در رشته مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان پذیرفته شد. او با گذراندن ۱۵۰ واحد تحصیلی و در شرایطی که تقریبا یک سال بیشتر از پایان تحصیلش نمانده بود از این دانشگاه در اسفند ۹۶ اخراج شد.

به گزارش اؤیرنجى به استناد از یک منبع آگاه :«روز ۲۳ اسفند و در زمان امتحانات پایان فصل زمستان، مسولان بخش آموزش دانشگاه با خانم ایزدی تماس گرفتند و به او اطلاع دادند که نامه‌ای از سوی گزینش اخلاقی سازمان سنجش به دست آنها رسیده که به واسطه این نامه او قادر به ادامه تصحیل نیست. نام او از لیست دانشجویان دانشگاه حذف شد و پس از آن دسترسی‌‌اش به سایت دانشگاه هم مسدود شد.»

این دانشجو ؛ پیگیری های خود را مبنی برعلت اخراج شروع کرد ؛ اما پاسخی که شنید این بود که تنها راه بازگشت تو به دانشگاه؛ترک مذهب بهاییت است و باید این را کتبا اعلام کنی.

این در حالی‌ست که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جلسه شورای روابط خارجی در نیویورک روز چهارم اردبیهشت ماه گفت بهایی بودن در ایران جرم نیست. آقای ظریف همچنین گفت در ایران کسی به دلیل «بهایی بودن و یا اعتقاد نداشتن به خدا» به زندان نمی‌رود.

به گفته این منبع مادر و پدر سها ایزدی نیز به دلیل بهایی بودن به مدت چند سال از شرکت در کنکور سراسری منع شدند و پس از آن نیز با نقض پرونده مواجه شده‌ و نهایتا اجازه تحصیل در دانشگاه نیافتند.

نقص در پرونده عبارتی است که شهروندان بهایی در زمان اعلام نتایج کنکور در سایت‌های تحصیلی با آن روبه‌رو می‌شوند و پس از  آن اجازه ثبت‌نام برای ترم و ورود به دانشگاه را نمی‌یابند.

علیرغم تاکید قانون اساسی ایران بر حق تحصیل، محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها بر اساس یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی (نهادی با هدف اسلامی کردن دانشگاه‌ها) انجام می‌شود که به تایید علی خامنه‌ای رهبر ایران هم رسیده است. در بند سوم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده در اسفند ماه  ۱۳۶۹ که به تایید علی خامنه‌ای، رهبر ایران رسیده، آمده است: «در دانشگاه‌ها چه در ورود و چه در حین تحصیل چنانچه احراز شد بهایی‌اند از دانشگاه محروم شوند.»

جلوگیری از تحصیل شهروندان بهایی و یا اخراج آنان در هنگام تحصیل در همه سال‌های پس از انقلاب فرهنگی درایران در سال ۱۳۵۹ ادامه داشته است. دستگاه امنیتی ایران حتی با دانشگاه مستقل و اینترنتی شهروندان بهایی نیز مخالفت کرد و پس از انحلال این دانشگاه استادان آن را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرد.

قوه قضائیه ایران در آبان ماه ۱۳۹۶ سه دانشجوی بهایی را پس از محرومیت از تحصیل، به پنج سال زندان محکوم کرد. این دانشجویان به دلیل اعتراض به اخراج و تبعیض و نوشتن نامه به رئیس جمهور ایران به نشر اکاذیب و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی محکوم شدند.

اخراج دانشجویان از دانشگاه نقض آشکار حقوق بشر است زیرا که آینده افراد را تباه میکند و حق مسلم علم و آموزش را از آنان سلب میکند افراد یک کشور باهر عقیده و اعتقادی بایستی از تمامی امکانات تحصیلی و امکان رشد برخورد ار باشند .

اما حاکمیت فارس و حکومت تماما ایدئولوژیک جمهوری اسلامی همیشه و هر زمان زندان ملل غیر فارس و باورهای دینی متفاوت بوده و هست و چه بسیار نخبگانی که طی این سالیان از شهرهای متفاوت آزربایجان جنوبی قربانی انگ هایی همچون تجزیه طلبی و… گردیده و به عنوان دانشجوی ستاره دار از ادامه تحصیل باز ماندند و همانند یوروش مهر علی بیگلوها و سیامک میرزائی ها شیرین تر دوران عمر خود را در گوشه زندانهای شوونیسم سپری نمودند. و چه بسیار تورکان بهایی که در هر نقطه از آزربایجانمان به خاطر باورهای مذهبی خود از هر نوع حق وحقوق انسانی خود محروم گردیده اند و این نیز خود نمونه ای از نقض آشکار حقوق بشر بطور رایج ومستمر درنظام ضدبشری حاکم بر جعرافیای ایران است.

بیشتر بخوانید

تهدید های تلفنی و مکرر “کیومرث اسلامی “و خانواده اش توسط اداره اطلاعات!

اؤیرنجى : آقای “کیومرث اسلامی “فعال ملی آزربایجانی که در روزهای اخیر با تودیع قرار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *