خانه / اخبار / سه ایرانیِ ساکن فلوریدا به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پول‌شویی متهم شدند

سه ایرانیِ ساکن فلوریدا به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پول‌شویی متهم شدند

اؤیرنجى: سه فرد ساکن ایالت فلوریدای آمریکا در دادگاه فدرال این ایالت به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پول‌شویی متهم شدند.

به نوشته وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا، این افراد به نام‌های محمد فقیهی، ۵۲ ساله، همسرش فرزانه مدرسی ۵۳ ساله و خواهرمحمد، به نام فائزه فقیهی، ۵۰ ساله، هستند که شرکت «اکسپرس ژن» را در فلوریدا اداره می‌کردند.

بر اساس شکایت‌نامه دادگاه، این شرکت بین اکتبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۲۰، از حساب‌هایی در مالزی، چین، سنگاپور، ترکیه و اماراتمتحده عربی، مبلغی تقریباً معادل ۳.۵ میلیون دلار دریافت کرده است.

در شکایت‌نامه مطرح شده است که بخشی از این پول از سوی مدیران این شرکت برای خرید تجهیزات تعیین توالی ژنتیک ازتولیدکنندگان آمریکایی و ارسال آن به ایران، بدون داشتن مجوز از ادارات مربوطه آمریکایی استفاده شده است.

پول دریافتی همچنین توسط فائزه فقیهی و فرزانه مدرسی برای تأمین هزینه خرید املاک برای شرکت «اکسپرس ژن» در سال ۲۰۱۹استفاده شده است.

در ۲۰ فوریه، محمد فقیهی از ایران وارد فرودگاه بین‌المللی میامی شد و در آنجا توسط افسران گمرک و حفاظت مرزی مورد بازرسی قرارگرفت.

طبق استشهادیه دادگاه، محمد فقیهی که مدیر آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نام «درمانگاه تخصصی ژنتیک دکترفقیهی» است، در فرودگاه در گفت‌وگو با مأموران، حرفه خود و انجام تحقیقات از سوی او در ایران را انکار کرده بود.

علاوه بر این، چمدان وی حاوی ۱۷ ظرف شیشه‌ای از مواد بیولوژیکی ناشناخته بوده است که با بسته‌های یخ پوشانده شده و زیر نان وسایر اقلام غذایی پنهان شده بود.

محمد فقیهی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، استادیار گروه روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه میامی بوده است.

متهمان این پرونده روز سه‌شنبه، ۲۳ شهریور، برای اولین بار در دادگاه فدرال در میامی حضور یافتند و جلسات پیش از بازداشت موقتآنها روز ۲۴ شهریور در دادگاه فدرال میامی برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید

نرخ تورم مواد خوراکی در شهریورماه به بیش از ۶۰ درصد رسید!

  اؤیرنجی : بر اساس آمار رسمی که مرکز آمار رژیم ایران منتشر نموده، رقم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *