خانه / اخبار / سونامی توریستهای قلابی (پناهجویان) ایرانی در صربستان و بوسنی به راه افتاده است!

سونامی توریستهای قلابی (پناهجویان) ایرانی در صربستان و بوسنی به راه افتاده است!

اؤیرنجی: افزایش شمار پناهجویان ایرانی در صربستان و بوسنی برای دولت‎های این دو کشور دردسر شده است. از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا کنون ۱۶۷۴ ایرانی در بوسنی تقاضای پناهندگی داده‌اند و توریست‌های قلابی ایرانی به اسم گردش و مسافرت به بلگراد سفر می‎کنند اما تقاضای پناهندگی می‎دهند و یا قاچاقی به اروپا می‎روند.

به گزارش اؤیرنجی به نقل از کیهان لندن ؛ روزنامه بوسنیایی سارایوو تایمز، روز شنبه هشتم سپتامبر (۱۷ شهریور) گزارش داد که ده‎ها ایرانی با هواپیما به عنوان توریست به صربستان سفر می‎کنند اما وارد بوسنی می‎شوند و اعلام پناهندگی می‎کنند و یا قاچاقی راهی اروپا می‎شوند.

سفر از ایران به صربستان تا یک سال پیش ویزا نمی‎خواست اما تعداد پناهجویان یا مسافرانی که قاچاقی به اروپا می‌‏روند آنقدر زیاد شد که دولت صربستان سفر بدون ویزا برای شهروندان ایران را لغو کرد.

به گزارش وزارت خارجه بوسنی نیز در سال ۲۰۱۷ تنها ۱۷ ایرانی در این کشور تقاضای پناهندگی کردند اما از ابتدای سال ۲۰۱۸ تعداد افرادی که تقاضای پناهندگی داشته‌اند به ۱۶۷۴ نفر یعنی بیش از ۱۰۰ برابر رسیده است!

در ماه مارس سال ۲۰۱۸، ایران‌ایر اولین پرواز خود را پس از ۲۷ سال به شهر بلگراد انجام داد. بعدها، دو شرکت هواپیمایی دیگر، قشم‌ایر و ماهان‌ایر پروازهای خود را به بلگراد آغاز کردند. تا کنون حدود ۲۰ هزار مسافر ایرانی به صربستان سفر کرده‌‏اند.

بر اساس آمار موسسه آمار صربستان، حدود ۱۶ هزار گردشگر ایرانی در هفت ماه نخست امسال در این کشور اقامت داشتند که بخشی از آنها بطور غیرقانونی به اروپا می‎روند. این آمار را گوردان پانوویچ از مسئولان «اینفوپارک» یک سازمان غیردولتی که در زمینه بحران پناهجویی فعال است تایید کرد.

مقامات صربستانی نیز نسبت به «توریست‎ها قلابی ایرانی» به مقامات اروپایی هشدار داده‌اند. در حال حاضر سه پرواز در هفته از ایران به بلگراد صورت می‎گیرد که به گفته مقام‎های صربستانی به زودی متوقف خواهد شد.

وخیم شدن شرایط اقتصادی و سیاسی ایران‌ایر رابطه مستقیم به روند خروج ایرانی‎ها از کشور دارد. آنهایی که توانایی مالی بهتری دارند قانونی و غیرقانونی ویزای کشورهای اروپایی را دریافت می‎کنند و گروهی دیگر به کشورهای مجاور از جمله ترکیه، گرجستان و ارمنستان که ویزای آنها فرودگاهی صادر می‎شود سفر می‎کنند و همانجا درخواست پناهندگی می‎دهند.

در مارس سال ۲۰۱۸ لیائیچ وزیر بازرگانی جمهوری صربستان به همراه تعدادی از مسئولان سیاسی و تجاری این کشور و همچنین مهدی احمدیان مقدم معاون فنی شرکت ایران‌ایر در فرودگاه «نیکلا تسلا»ی بلگراد جشن افتتاح پرواز مستقیم تهران- بلگراد را برگزار کردند که به همین مناسبت کیک ویژه‎ای نیز تدارک دیده شده بود.

صربستانی‎ها حتی فکرش را نمی‎کردند در مدت یک سال با موج عظیمی از توریست‎هایی روبرو شوند که در واقع پناهجویانی هستند که از ایران فرار می‎کنند.

لیائیچ در این مراسم گفته بود، وزارت گردشگری صربستان در مورد سلایق و علایق گردشگران ایرانی مطالعات زیادی انجام داده و ما به گرمی از گردشگران ایرانی در صربستان استقبال می‌کنیم.

بعید است وزارت گردشگری صربستان آن زمان دردسر حجم گسترده‎ای از توریست‎های قلابی را محاسبه کرده باشد. آنها در پی توسعه گردشگری و تجارت خود بودند اما آدرس را اشتباه رفتند.

بوسنی و صربستان از نظر اقتصادی در رده‌ی کشورهای ضعیف اروپایی قرار دارند. هر دو کشور از ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ درگیر جنگ بوده و هنوز با بحران‌های مختلف به بازسازی مشغولند؛ با این همه بسیاری از ایرانی‎ها حتی این کشورها را به ماندن در کشور خود ترجیح می‎دهند در حالی‌ که مهاجران صرب و بوسنیایی خود به کشورهای غربی اروپا کوچ کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

رژیم ایران یکی از سرکوبگرترین نفی کنندگان آزادی مذاهب است

اؤیرنجى: مورگان اورتگاس در سخنان جدید خود رژیم ایران  را به عنوان یکی از سرکوبگرترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *