خانه / حقوق بشر / سیل آق قالا در سال ۱۳۹۶ توسط پژوهشگران دانشگاه تبریز پیش بینی شده بود!

سیل آق قالا در سال ۱۳۹۶ توسط پژوهشگران دانشگاه تبریز پیش بینی شده بود!

اؤیرنجى : سه تن از پژوهشگران دانشگاه تبریز طی تحقیقاتی خطر جاری شدن سیل در آق قالا را درزمستان ۹۶ اعلام کردند اما گوش شنوایی نبود.

پژوهشگران آزربایجانی دراین تحقیق با استفاده از نرم افزار CCHE2D به بررسی بازتاب رفتار هیدرولیکی شهر آق قلا دربرخورد با سیلاب های ۱۰۰ ساله رودخانه ی گرگان رود پرداخته و با استفاده از شاخص مخاطره ورودی لازم برای تدوین برنامه واکنش سریع؛ مدیریت بحران ؛ بیمه سیلاب را استخراج نموده بودند.

نتایج حاکی از آن می باشد که با توجه به الگوی جریان شکل گرفته درسیلاب مذکور ونقشه ای شاخص مخاطره تخلیه کلی شهر امری ضروری به نظر می رسد ازطرفی با توجه به مساحت پهنه پر خطر؛ میزان خسارت وارد سنگین خواهد بود.

این مقاله پژوهشی در دانشگاه تبریز سال ۹۶ توسط پژوهشگران این دانشگاه انجام پذیرفته بود که پیش بینی سیل و خطرات ناشی از آن را در آق قلا بررسی کرده بودند،لاکن نظام فاسد ایدئولوژیک حاکم بر جغرافیای ایران نام که با تفکرات راسیستی و شوونیستی به ظلم خود بر ملل غیر فارس ادامه می دهد جان ملت تورک هیچ ارزشی برایش نداشته و ندارد و با خرابکاری هایی که در منابع طبیعی و زیست محیطی ترکمن صحرا به انجام رسانده باعث تشدید جاری شدن آبهای سطحی و وقوع سیلاب شدید در ترکمن صحرا شده که این نیز به کشته شدن ویرانگی و آوارگی مردم ترکمن سبب گشته است.

سیاست‌های ضدمردمی و تورک ستیزانه رژیم حاکم بر جغرافیای ایران نام را می‌توان از افزایش آمار سیل‌ها دریافت. استان گلستان در دههٔ ۳۰ شاهد ۱۴مورد وقوع سیل بوده و در حالی که در ۲سال اخیر بیش از ۱۹۰سیل در این استان ثبت شده است.

بکرترین نواحی ساحلی، جنگلی و کوهستانی این استان تورکمن نشین از زیر تیغ ساخت و سازهای غیرمجاز و طمع سودجویان ،نورچشمی‌ها، سلبریتی‌ها، آقازاده‌ها و ویژه‌خوارها در تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت و سازها حتی در بکرترین نواحی جان سالم به در نبرده است و تغییر کاربری های غیر مجاز با چراغ سبز استعمارگران سبب ویرانی بیش از پیش سرزمین تورکمن ها و در پی آن و قوی سیلاب و خسارات سنگین ناشی از آن گردیده است.

 

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *