خانه / حقوق بشر / سیل در شیراز سخت بود و غم‌انگیز ؛ مثل سیل توفارقان(آذرشهر)، سیل تورکمن صحرا …

سیل در شیراز سخت بود و غم‌انگیز ؛ مثل سیل توفارقان(آذرشهر)، سیل تورکمن صحرا …

 

آنهایی که مدعی برابری و تساوی در ایرانند، شاید کمترین انتظار از آنها واکنش و نگاه انسان‌دوستانه فارغ از تفاوت‌ها و تنوع زبانی در کشور باشد. البته ما با برخوردهای تبعیض‌آمیز و یکجانبه دوران‌ها سپرده‌ایم. در مقابل هزینه‌های میلیاردی جهت ترویج زبان فارسی شاهد از بین رفتن زبان تورکی‌مان بوده‌ایم، آبادی و سرمایه‌گذاری در مرکز را دیده، نزول اقتصاد و کوچ سرمایه‌داران را از آذربایجان تجربه کرده‌ایم. (مس سونگون ورزقان، معادن طلا، مالیات سنگین و … ). در روزهایی که دریاچه اورمو به سختی نفس می‌کشد، جهت تفریح پایتخت‌نشینان دریاچه مصنوعی احداث گردید. قطع درختان و از بین بردن جنگل‌های قاراداغ نیز شروع پروژه جدیدی به نظر می‌رسد. و ده‌ها مورد دیگر…

اما ما برای رسیدن به سعادت و خوشبختی، نه می‌گوییم! نه به نژادپرستی! نه به تبعیض! نه به تحریف! نه به تحقیر! نه به نادیده گرفتن‌ها! نه به سانسور و بایکوت! نه به من برترم تو حرف نزن‌ها!

در اثر بارش‌های صورت گرفته که بیش از بیست استان کشور را دچار سیل کرده است. آمار ارائه شده توسط رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، خبر از مرگ ۱۹ نفر می‌دهد که هفده نفر در شیراز و دو نفر دیگر در کرمانشاه و لرستان جان خود را از دست داده‌اند.

شاید برخوردهای متفاوت با سیل تورکمن صحرا و شیراز نیز از این قاعده مستثنا نباشد. به هر حال ما بر طبق وظیفه انسانی خود همان گونه که از سیل تورکمن صحرا ناراحت شدیم، از بروز سیل در شیراز، خوزستان، لرستان و … نیز اندوهگین بوده، ضمن ابراز تاسف امیدواریم با کمک رسانی مردم و امدادگران هر چه سریعتر وضع به حالت عادی برگردد.

کانون آذربایجان‌شناسی دانشگاه تبریز

بیشتر بخوانید

رژیم ایران یکی از سرکوبگرترین نفی کنندگان آزادی مذاهب است

اؤیرنجى: مورگان اورتگاس در سخنان جدید خود رژیم ایران  را به عنوان یکی از سرکوبگرترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *