پنج شنبه - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / شایعه فعال شدن آتشفشان در منطقه قطور خوی صحت ندارد / دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی

شایعه فعال شدن آتشفشان در منطقه قطور خوی صحت ندارد / دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی

۱۰ اسفند ۱۳۹۸ شایعه فعال شدن آتشفشان در قطور به سرعت برق در میان اهالی پیچید. گزارشهای مردمی به اینجانب نیز هم حاکی از شنیده شدن صداهای مهیب از طرف قله اورین خوی بود. دیده شدن آبهای سیاه رنگ جوشیده از زمین، هم مزید بر علت شد تا شایعه آتشفشانی شدن منطقه خبر دست اولی شود. براساس مستندات علمی:

۱-  کل آذربایجان دارای سه آتشفشان خاموش آغری داغی ، سهند و سبلان می باشد که از دهها هزار سال قبل فعالیتی نداشته و در زمره آتشفشانهای خاموش قرار دارند. بنابراین در صورت فعالیت نزدیکترین آتشفشان به منطقه خوی یعنی آغری داغ در اطراف ماکو بایستی کل مناطق حدفاصل این کوه صدای مهیب را بشنوند.

۲-  قبل و بعد از زلزله بزرگ لایه های زیر زمین جابجا می شوند. بنابراین در اثنای وقوع زلزله، یا چشمه ای خشک می شود یا چشمه ای دوباره نمایان می شود که به آن اصطلاحا زلزله بولاغی می گویند. روان شدن آب سیاه رنگ در منطقه زلزله زده قطور حاکی از جابجایی لایه های آبدار زیر زمین می شود و نشانه ای از فعالیت آتشفشانی نیست.

۳-  وجود زون و یا سنگ ماگماتیک نشانه ای از آتشفشان نیست چه تمام سنگهای کره زمین در اصل منشا ماگماتیک و آتشفشانی دارند و این منحصر به منطقه خوی و قطور نیست.

لازم است اهالی منطقه به شایعت توجه نکرده و اخبار را از مراجع علمی دنبال نمایند.

۱۱ اسفند ۱۳۹۸

بیشتر بخوانید

شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر رسید

اؤیرنجی: رئیس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد شمار جان‌باختگان زلزله قهرمان‌ماراش به ۲۹۲۱ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *