دوشنبه - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / گزارش / شرح چگونگی تصرف سرزمین تورکمنها در جنگ گوگ تپه توسط قوای روس

شرح چگونگی تصرف سرزمین تورکمنها در جنگ گوگ تپه توسط قوای روس

طی سال های ۱۸۵۳م تا ۱۸۶۸م روس ها با پیشروی به سمت جنوب بخش اعظم سرزمین هایی را که بعدها آسیای میانه روسیه خوانده شد اشغال کردند. آن چه هنوز به اشغال آن ها در نیامده بود سرزمین امروزی تورکمنستان بود. در سال ۱۸۶۹م شهر بندری کراسنودسک در ساحل شرقی دریای خزر توسط روس ها بنیان نهاده شد. روس ها در ۱۸۷۹م با حرکت به سوی شرق سعی کردند تا گوگ تپه را تصرف کنند. پس از گلوله باران به وسیله توپ خانه قوای روسی کوشید با حمله سریع آن را تسخیر کنند. اما تورکمن ها که برتری عددی داشتند آنان را عقب راندند. روس ها عقب نشینی کردند و از متوقف کردن تعقیب کنندگان تورکمن عاجز ماندند.نیروهای روس با عبور از بیابانها به کراسنودسک بازگشتند. این بدترین شکست روس ها در تورکستان از سال ۱۷۱۷م تا آن زمان بود.در دور دوم حملات،نیرویی بزرگتر و مجهزتر و از جمله شامل ۲۰ هزار شتر برای حمل و نقل به گوگ تپه اعزام شد.

در دسامبر ۱۸۸۰م،۷۱۰۰ نیروی روس تحت فرماندهی جنرال میخاییل اسکوبلوف گوگ تپه را محاصره کردند.شمار مدافعان گوگ تپه که غیرنظامیان نیز شامل بودند ۲۵ هزار تن تخمین زده اند. با توجه به تجربه حمله های قبلی اسکوبلوف تصمیم گرفت که به جای یورش مستقیم دژ را محاصره کنند.

محاصره گوگ تپه ۲۳ روز به طول انجامید با وجود مقاومت شدید مدافعان، نیروهای روسی توانستند تونلی در بخش زیرین دیوار قلعه حفر کرده و سپس ماین بزرگی را در آن جابجا نمودند.

در ۱۲ ژانویه ۱۸۸۱، با انفجار ماین و شگاف برداشتن دیوار قلعه، سربازان روس به داخل آن هجوم بردند. طی انفجار اولیه صدها تن از مدافعان قلعه کشته شدند. و بسیاری دیگر طی درگیری که در پی آمد جانشان را از دست دادند.با ورود روس ها به قلعه، باقی مانده مدافعان و غیرنظامیان سعی کردند از راه بیابان فرار کنند. آنان توسط سواره های نظامی اسکوبلوف مورد تعقیب قرار گرفتند.حدود ۸ هزار جنگجوی غیر نظامی تورکمن در خارج از قلعه و ۶۵۰۰ تن دیگر در داخل قلعه کشته شدند. روس ها تمامی مردان تورکمن باقی مانده در دژ را کشتند، تصرف گوک تپه و قتل عامی که در پی آمد مقاومت تورکمن ها را در هم شکست و سرنوشت تورکستان را رقم زد .در ۶ می ۱۸۸۱م، تورکستان به طور کامل بخشی از امپراطوری روسیه اعلام شد.طی عملیات گوگ تپه روس ها تلفاتی معادل به ۲۴۵ کشته و ۸۸۳ نفر زخمی متحمل شدند.بیماری نیز عامل مرگ ۶۴۵ سرباز دیگر اعلام شد.

ژنرال اسکوبلوف پس ازقتل عام اظهار داشت:( هر چه شدیدتر آن ها را بزنی،بیشتر مطیع می شوند).

اسکوبلوف به خاطر کشتار رخ داده از مقامش برکنار شد.

در سال ۱۸۸۱م، شهر عشق آباد در جنوب شرقی گوگ تپه بنیان نهاده شد.

بیشتر بخوانید

پس از تداوم توقف خرید نفت و برق ترکیه از ایران ؛ ترکیه واردات گاز از ایران را نیز به شدت کاهش داده است.

  اؤیرنجى : آمارهای رسمی اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد در سال گذشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *