خانه / آذربایجان / شکایت همزمان سپاه، اطلاعات و نیروی انتظامی از خبرنگار «ماکو تایمز»

شکایت همزمان سپاه، اطلاعات و نیروی انتظامی از خبرنگار «ماکو تایمز»

اؤیرنجى : سپاه تروریستی پاسداران، اداره اطلاعات و نیروی انتظامی رژیم ایران، بصورت همزمان از «یاور سلطانی» خبرنگار آزربایجانی و مدیر صحفه اینستاگرامی «ماکو تایمز» شکایت کردند.

به گزارش اؤیرنجى به استناد از گوناز تی وی ؛ یک منبع مطلع در این باره به گوناز تی وی گفت «این سه نهاد اطلاعاتی-امنیتی ایران با هدف تحت فشار قرار دادن آقای سلطانی از وی شکایت کرده اند و وی را به “تشویش اذهان عمومی و تشویق مردم برای تجمع” متهم کرده اند.»

به گفته این منبع مطلع، این سه نهاد تهدید کرده اند که اگر آقای سلطانی صفحه اینستاگرامی خود را غیرفعال نکند آنها پیگیر این شکایت خواهند بود و تنها در صورتی از شکایت خود صرف‌نظر خواهند کرد که او صفحه اینستاگرام‌اش را غیرفعال نماید.

«یاور سلطانی»» روز دوشنبه ۲۳ تیر۹۹ به دلیل انتشار گزارشی درباره «نژادپرست بودن فردوسی» و برداشته شدن مجسمه این شاعر نژادپرست از میدان «هفته فلکه‌سی» ماکو، توسط  ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و فردای آن روز با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به طور موقت تا پایان دادرسی از زندان ماکو آزاد شد.

او در این ویدیو، به اعتراضات ضدنژادپرستی و برداشتن مجسمه شخصیت های نژادپرست در شهرهای مختلف جهان اشاره کرده و در ادامه از برداشته شدن مجسمه فردوسی در میدان «هفته فلکه‌سی» ماکو توسط شورای این شهر خبر داده و گفته بود «امیدواریم مجسمه این شاعر که سنگ بنای نژادپرستی در ایران را بنا نهاده دیگر به این مکان بازگردانده نشود.»

دادستان شهرستان ماکو هم با امضا برگه ای از این فعال رسانه ای خواسته به مدت یکسال به فعالیت های رسانه ای خود پایان دهد.

یاور سلطانی دانش آموخته رشته‌ مکانیک از دانشگاه سراسری اورمیه و دانشجوی عمران در دانشگاه آزاد ماکو می‌باشد. وی مدیر پیج اینستاگرامی ماکو تایمز بوده و طی سالهای اخیر مسائل شهری و اجتماعی ماکو و آزربایجان جنوبی را پوشش داده است.

فردوسی از شاعران فارسی زبان منفور در آزربایجان است که با اشعار تورک ستیزانه، عرب ستیزانه و زن‌ستیزانه‌اش همواره مورد انتقاد فعالین حقوق بشری و ملل غیرفارس در ایران بوده است. چند سال پیش برداشته شدن مجسمه این شاعر تورک ستیز در شهر سلماس نیز خبرساز شده و خشم پان ایرانیست ها را برانگیخته بود.

بیشتر بخوانید

غلام قلیزاده ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه آزاد گردید.

اؤیرنجى : غلام قلی زاده فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اورمیه که در حال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *