دوشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / شکسته شدن سد باطله معدن طلای زرشوران تکاب و آلوده شدن منطقه با سیانور + فیلم

شکسته شدن سد باطله معدن طلای زرشوران تکاب و آلوده شدن منطقه با سیانور + فیلم

اؤیرنجی : دیوار سد باطله معدن طلای زرشوران (زره شوران) تیکان تپه (تکاب) شکسته شد و پسماندهای این سد که حاوی ماده سمی سیانور می باشد، اراضی و آب های منطقه را آلوده کرد.

اهالی روستای زره شوران شهرستان تیکان تپه اعلام کردند به دنبال این فاجعه زیست محیطی، پسماندهای حاوی سیانور وارد آب رودخانه و اراضی کشاورزی شده و سلامت اهالی، احشام و محیط زیست منطقه را با مخاطرات جدی روبرو کرده است.

در حالیکه اهالی منطقه به شدت نگران تبعات فاجعه بار این پسماندهای سمی و خطرناک هستند، اما مسئولان دولتی و مسئولان معدن طلای زره شوران درباره این فاجعه زیست محیطی سکوت کرده و تاکنون توضیحی در این باره ارائه نکرده اند.

انفجارهای ویرانگر معدن طلای زره شوران و آلودگی های زیست محیطی این معدن پیشتر نیز بارها خبرساز شده است. اهالی روستاهای «زره شوران» ، «یئنگی کند» و «یئرعزیز» (یارعزیز) معتقدند مسئولان معدن طلای زره شوران با این اقدامات مخرب قصد دارند روستاییان را مجبور به مهاجرت کنند و اراضی آنها را به قیمت ناچیزی تصرف کنند.

در دیماه ۹۸، اهالی روستاهای یئنگی کند و یارعزیز (یئر عزیز) با نگارش نامه ای به فرمانداری تیکان تپه خواستار نجات اهالی این منطقه از دست تخریبات و فجایع گسترده کارخانه طلای زره شوران شدند و تاکید کردند آلودگی های زیست محیطی این معدن و کارخانه، «ادامه زندگی، باغداری، کشاورزی و زارعت» در این مناطق را غیرممکن کرده است.

معدن طلای زره شوران آزربایجان بزرگ‌ترین معدن طلای خاورمیانه است که در مالکیت شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است. سالانه حدود ۸ تن طلا در این معدن تولید و به تهران منتقل می‌شود.

معدن طلای آغ دره آزربایجان نیز دومین معدن بزرگ طلای خاورمیانه است که مالکیت آن به فردی به نام «حاج عباس نیَری» از اهالی اصفهان سپرده‌ شده است. سالانه حدود ۲ تن طلا در این معدن تولید و به اصفهان منتقل می‌شود.

شیوع سرطان و دیگر بیماری‌ها، تخریب خانه‌های مردم براثر انفجارهای معادن، تخریب محیط‌زیست منطقه، نابودی باغات، مراتع و اراضی کشاورزی، آلوده شدن آب‌های سطحی و زیرزمینی، نابودی کشاورزی و دامداری منطقه و به‌تبع آن مهاجرت اهالی تیکان تپه به مناطق مرکزی کشور، تنها سهم ملت تورک آزربایجان از این منابع عظیم معدنی است.

بیشتر بخوانید

از ترس اعتراضات وزارت کشور دستور داد تمام مسابقات فوتبال در جغرافیای ایران نام بدون تماشاگر برگزار شود

اؤیرنجی: به بهانه کرونا اما از واهمه بالا گرفتن اعتراضات به نابرابری، وزارت کشور دستور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *