خبر فوری
خانه / اخبار / شکست بزرگ ایران در عراق ؛ کنسولگری ایران در بصره در آتش معترضان سوخت + ویدئو

شکست بزرگ ایران در عراق ؛ کنسولگری ایران در بصره در آتش معترضان سوخت + ویدئو

اؤیرنجى : معترضان خشمگین عراقی دیروز به کنسولگری جمهوری اسلامی در شهر نفتی بصره حمله کرده و آن را به آتش کشیدند و همچنین معترضان که خارج از ساختمان کنسولگری ایران تجمع کرده بودند شعارهای ضد جمهوری اسلامی می‌دادند و از جمله می‌گفتند “حکومت ایران، برو بیرون”.

به گزارش اؤیرنجی ؛ معترضان همچنین پرچم جمهوری اسلامی را به آتش کشیدند و بسیاری از ساکنان شهر بصره که بیشتر جمعیت آن شیعه هستند به احزاب سیاسی‌ اعتراض دارند که با حمایت حکومت ایران در امور سیاسی عراق دخالت می‌کنند و آنها را مسئول فساد گسترده در این شهر می‌دانند.

خبرگزاری حکومتی ایسنا در گزارش خود آورده است ناآرامی‌ها در جنوب عراق و در شهر بصره برای چندمین روز پیاپی، دیشب نیز ادامه داشت و تظاهر کنندگان خشمگین دفاتر احزاب سیاسی و گروه‌های شبه نظامی را به آتش کشیدند.

همزمان نیروهای امنیتی ممنوعیت آمد و شد در این استان را که از هفته‌ها قبل شاهد اعتراضات ضد فساد است اتخاذ کردند.

به گفته برخی مسئولان محلی تظاهرکنندگان مقر نیروهای حزب الله عراق، نیروهای حزب الفضیله و سازمان عصائب اهل حق و سازمان بدر را به آتش کشیدند.

اسکای نیوز می‌گوید؛ علاوه بر دفاتر احزاب یاد شده تظاهرکنندگان معترض همچنین مجلس عالی اسلامی را نیز به آتش کشیدند.

اعتراضات در سه روز گذشته در بصره رادیکالی تر شده است و بنا بر اعلام مسئولان دولتی از روز سه‌شنبه تا کنون ۱۰ شهروند عراقی در ناآرامی‌های بصره کشته شده‌اند.

گفته می شود حیدر العبادی نخست وزیر عراق با برکنارس فالح الفیاض از ریاست حشدالشعبی خود علنا ریاست این گروه را به عهده گرفته است  و وی را از فرماندهی سازمان بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) و دستگاه امنیت ملی برکنار کرده بود.

فالح فیاض مشاور امنیتی نوری المالکی نخست‌وزیر دست‌ نشانده عراق پیش از عبادی و سرکرده حشدالشعبی، الگو برداری شده از عناصر بسیج سپاه پاسداران در جمهوری اسلامی است.

تشکیل دولت جدید در عراق از منظر تنش‌های جمهوری اسلامی و آمریکا پس از خروج کاخ سفید از توافق هسته‌ای اهمیت یافته است. دولت آمریکا برای تاثیرگذاری بر فرآیند شکل‌گیری دولت، نماینده ویژه‌ای به بغداد فرستاده است.

یک کارشناس عراقی به روزنامه العرب گفته: آمریکا تصمیم خودش را درباره افزایش فشار بر نیرو‌های طرفدار حکومت ایران در عراق اتخاذ کرده است.

به گفته این کارشناس، همسویی عبادی با برخی نیرو‌های مخالف رژیم ایران، به نفع آمریکا است، زیرا آمریکا تصمیم گرفته که به تهران از تبعات تحریم‌ها فرصت تنفس ندهد.

این تلاش‌های آشکار، برخی گروه‌های نزدیک به حکومت ایران را هم خشمگین کرده است. این گروه‌ها تهدید کرده‌اند هر دولتی که توسط آمریکا در عراق تشکیل شود را ساقط خواهند کرد. شاید به همین دلیل است که یک سیاستمدار عراقی در گفتگو با الشرق الاوسط اعلام کرده که سیاستمداران کشورش در یک بازی بزرگتر از خودشان گرفتار شده‌اند.

این سیاستمدار عراقی افزود: درست است که کشاکش میان جمهوری اسلامی و آمریکا در خاک عراق چیز جدیدی نیست، اما این کشاکش این بار به نزاع شکستن استخوان‌ها رسیده است. زیرا چنین کشاکشی در سایه بحران ناشی از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اتفاق می‌افتد.

به گفته این سیاستمدار، بعد از سقوط صدام حسین، تا حالا اتفاق نیفتاده است که فرآیند تشکیل دولت اینقدر دشوار باشد. بنا به ادعای همین سیاستمدار، پس از سقوط صدام نوعی همزیستی بین نفوذ حکومت ایران و آمریکا در عراق وجود داشته است. امروز، اما اوضاع کاملا متفاوت است. اگر دولت آمریکا تصمیم بگیرد فشار بر رژیم ایران را ادامه دهد، بعید نیست که جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد این توازن را بشکند.

تلاش‌ها برای تشکیل یک دولت جدید در عراق هنوز تمام نشده است و باید منتظر ماند و دید که گروه‌های تعیین‌کننده، کدام طرف را انتخاب می‌کنند. با این حال، همین الان هم یک نکته واضح است: آمریکا به سختی تلاش می‌کند عراق را به میدانی برای مقابله با نفوذ رژیم ایران در منطقه و تشدید فشار‌های تحریمی بر آن تبدیل کند.

بیشتر بخوانید

“امیر ستاری” با وجود اعتصاب غذای خشک به زندان رجایی شهر منتقل گردید!

  اؤیرنجى : خبرهای نگران کننده ای از وضعیت سلامت “امیر ستاری” فعال ملی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *