خانه / اخبار / صادرات سریال های ترکیه به یک میلیارد دلار افزایش یافت.

صادرات سریال های ترکیه به یک میلیارد دلار افزایش یافت.

اؤیرنجی : بر اساس گزارش‌ها ترکیه در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰۰ میلیون دلار سریال به ۱۵۰ کشور جهان صادر کرده است؛ اما این‌همه درآمدزایی این کشور از محل سریال‌هایش نیست. بعد از پخش این سریال‌ها هم فروش برخی کالاهای ترکی در این کشورها بیشتر شده و هم گردشگری ترکیه رونق گرفته است. ترکیه حالا به رقیب سریال سازان جهانی تبدیل‌شده است.

ابر شرکت‌هایی مانند «نتفلیکس» (Netflix)، «ایچ بی او» (HBO) و (این اواخر) «پیکاک» (Peacock)، پیشتازان این حوزه هستند که حالا میلیون‌ها بیننده در سراسر جهان دارند و به‌اندازه‌ای روی افکار عمومی تأثیر دارند که سریال‌های کم بیننده را بلافاصله متوقف می‌کنند و سراغ ساخت سریال‌های جدید می‌روند تا حتی لحظه‌ای از سودآوری‌شان کاسته نشود.

ترکیه اما حالا حتی از رقبای اروپایی خود هم جلو زده و به پدیده تازه‌ای در حوزه ساخت و صادرات سریال‌های تلویزیونی بدل شده است. سریال‌های ساخت ترکیه، از آمریکای لاتین گرفته تا کشورهای عرب‌زبان و حتی کشورهای شرق آسیا، بینندگان پر و پا قرصی پیداکرده‌اند و این در حالی است که بر اساس میزان فروش، ترکیه اکنون بعد از آمریکا در مقام دومین کشور با بیشترین صادرات سریال در دنیا قرارگرفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترکیه می‌خواهد تا سال ۲۰۲۳ میلادی، درآمدش از این حوزه را به حداقل یک میلیارد دلار برساند. روزنامه «دیلی صباح» در ترکیه، در سال ۲۰۱۹ تخمین زده بود که درآمد حاصل از فروش سریال‌های ترکیه‌ای در بیش از ۱۵۰ کشور جهان، به حدود ۵۰۰ میلیون دلار رسیده و این در حالی است که در این کشورها، به‌واسطه محبوبیت سریال‌ها و فرهنگ ترکی، فروش دیگر کالاها و خدمات ترکیه هم افزایش پیداکرده است.

جالب‌تر اینکه پخش سریال‌های ترکیه‌ای در کشورهای مختلف، به نفع صنعت گردشگری ترکیه هم تمام‌شده و شهرهای کمتر شناخته‌شده ترکیه، اکنون پر از گردشگرانی شده که با سریال‌های فیلم‌برداری شده در این شهرها احساس همزادپنداری داشته‌اند.

مثلاً، خیلی‌ها ترکیه را با «استانبول»، سواحل «آنتالیا» یا شهرهایی مانند «ازمیر» می‌شناسند، اما شهر «سوغوت» (Söğüt) را کمتر کسی به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کرد تا اینکه سریال «قیام ارطغرل» به میدان آمد.

 

بیشتر بخوانید

دهن کجی رژیم تورک ستیز ایران به ملتمان ؛ گماشتن یک کرد بر صندلی استانداری آزربایجان غربی!

اؤیرنجی : رژیم ایران بار دیگر با دهن کجی به خواسته های ملت تورک آزربایجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *