چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / صیادان سد آراز / مهدی نظرزاده

صیادان سد آراز / مهدی نظرزاده


سد آراز (ارس) در ۴۰ کیلومتری شهر جلفا، بر روی رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است.
ساخت و بهره‌برداری از این سد به صورت مشترک توسط ایران و جمهوری آذربایجان انجام شده‌است؛
هدف از احداث این سد مخزنی؛ تأمین آب کشاورزی و تولید برق می‌باشد. آب قابل تنظیم سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب و تولید انرژی برق سالیانه معادل ۱۷۲۰۰۰ گیگاوات ساعت (سهم هر طرف ۸۶۰۰۰ گیگاوات ساعت) است.

سد آراز هم‌ از لحاظ کشاورزی و هم‌ از لحاظ صید ماهی تنها امید مردم و جوانان منطقه که تعداد زیادی از آنها فارغ التحصیل دانشگاهی نیز هستند، می‌باشد. آنها از روی تنگ دستی چاره‌ای جز صیادی و کشاورزی ندارند؛ از آنجایی که اکثر جوانان منطقه، زمین زراعی نیز ندارند به صید ماهی روی آورده اند، متاسفانه طی سال های اخیر ده‌ها تن از جوانان منطقه در راه کسب در آمد ناچیز در دریاچه سد غرق شده‌اند.

شوربختانه مسئولین منطقه اخیرا بجای اینکه به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه باشند، تنها راه درآمدی را که صیادی هست را ممنوع کرده‌اند. ناگفته نماند که طی سال های اخیر مسئولین منطقه چنین اقداماتی را ده‌ها بار انجام داده‌اند. این عمل تبعاتی همچون؛ درگیری شدید میان مردم منطقه و نیروهای انتظامی را در پی داشته، به دنبال همین درگیری‌ها و اعتراضات مسئولین بصورت موقت هم که شده مجبور به تسلیم شدن در مقابل خواست مردم شده‌اند.

پدرم کارمند بازنشسته نیروگاه آراز هست. بنا به گفته های وی ۳۲۰ نفر پرسنل فعال در دوره خدمت پدرم در نیروگاه آراز مشغول کار بود‌ند که امروز این تعداد به ۲۵ نفر هم نمی‌رسد. بنا به موارد ذکر شده، می توان گفت: عامل اصلی صید بی رویه در دریاچه سد، بیکاری جوانان منطقه می باشد. اما متاسفانه دولت به جای تلاش برای حل مسئله فقط به فکر پاک کردن صورت مسئله گام برداشته است.

کشاورزی منطقه با وجود دریاچه سد همچنان دیمی است که خشک سالی های اخیر، مردم منطقه را از منظر اقتصادی در بن‌بست قرار داده است و کشاورزان منطقه نیز زمین‌های خود را رها کرده و به کار صیادی مشغول شده‌اند. دور از انتظار نیست که اگر اقدامات متناسب از طرف مسئولین منطقه که شامل؛ استاندار، فرماندار، بخشدار، رئیس شیلات استان، رئیس نیروی انتظامی و مرزبانی و… صورت نگیرد، تبعاتی بدتر از گذشته با خود به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

اکبر صادقی با تودیع قرار از زندان اورمیه آزاد شد.

اؤیرنجى : اکبر صادقی فعال ملی مدنی آزربایجانی امروز ۲۰ مرداد ۹۹ با تودیع قرار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *