سه شنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / تجزیه دوباره آزربایجان ؛ طرح تشکیل استان آزربایجان مرزی در مجلس کلید خورد!

تجزیه دوباره آزربایجان ؛ طرح تشکیل استان آزربایجان مرزی در مجلس کلید خورد!

اؤیرنجى: طرح تجزیه دوباره آزربایجان  با وصول طرح تشکیل استان آزربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی در صحن علنی مجلس  رژیم شوونیستی و فاشیستی حاکم بر جغرافیای ایران نام اعلام وصول گردید!

به گزارش اؤیرنجى به استناد از خبرگزاری های محلی در آزربایجان جنوبی ؛ یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی به مرکزیت شهر خوی خبر داد.

سید تقی کبیری نماینده مانقورد شهرستان خوی که با همکاری اربابان راسیست و پان ایرانیست خود طرح تجزیه دوباره آزربایجان را به مجلس رژیم ایران برده با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود این خبر را تأیید نمود و به دروغ تشکیل استان جدید و تکه پارچه نمودن آزربایجان را خواست عمومی مردم خوی دانسته که بالفرض و به تاریخ و روز و ساعت نامعلوم در دولت های گذشته طومارهایی را برای استقلال از آزربایجان غریب امضا نموده اند که هیچ کدام از آنها به دلیل عدم پیگیری مسئولان محلی به نتیجه نرسیده بود و مردم، رفته رفته از دستیابی به این آرزوی دیرین خود ناامید شونده بودند که ایشان دوباره این امید را در دل ملت تورک آزربایجان جنوبی و شهرستان خوی زنده نموده اند!

خاطر نشان می سازیم که ؛ آزربایجان سالیان سال می باشد که توسط اشغالگران تکه پارچه گردیده و به بخش های مختلفی تقسیم شده و در بیشتر موارد این بخش ها و شهرها به جهت آسمیله و الینه سازی ملت تورک به استان های همجوار هدیه داده شده است، با اینکه آزربایجان مطابق عهدنامه ترکمنچای در سال ۱۸۲۸ به دو قسمت جنوب و شمال تقسیم گردید و قسمت شمالی وطنمان به اشغال روسها در آمد لاکن در جنوب رودخانه آراز ،آزربایجان همچنان بصورت واحد بود. در زمان قاجار و پس جدا شدن شمال آزربایجان، ممالک محروسه (ایران کنونی)به پنج ایالت(حکمرانی) و دوازده ولایت(حاکم نشین) تقسیم میشد که حکمرانی اول آزربایجان و شامل آزربایجان شرقی، آزربایجان غربی، زنجان، همدان، قزوین، گیلان و بیجار امروزی میشد.

جنوب آزربایجان همچنان بصورت واحد بود (از ۱۸۲۸ تا ۱۹۳۴ )تا روی کار آمدن حکومت پهلوی، در سال ۱۳۱۶ ش ممالک محروسه(ایران) به ۱۰ استان تقسیم شد.

بدین ترتیب آزربایجان جنوبی میان چهار استان تقسیم گردید:

استان یکم شامل شهرستانهای: زنجان ، قزوین ، ساوه ، سلطا ن آباد (اراک) ، رشت ، تنکابن

استان دوم شامل شهرستانهای: اردبیل ،تبریز

استان سوم شامل شهرستانهای : خوی ، اورمیه ، سویوق بلاغ(مهاباد) ، مراغه ، بیجار و سقز و دیواندره و بانه

استان چهارم شامل شهرستانهای : ایلام ، اسلا م آباد غرب ،کرمانشاه ، سنندج ، ملایر ، همدان

در سال ۱۳۲۵ با شکست حکومت فرقه دموکرات آزربایجان ، استانهای سوم و چهارم شامل آستارا، اردبیل، تبریز، اورمیه و بیجار استان آزربایجان را تشکیل دادند.
در سال ۱۳۲۶ با تاسیس استان مرکزی به مرکزیت تهران، قزوین و ساوه و اراک از آزربایجان جدا وبه استان مرکزی ملحق شد.

در سال ۱۳۳۴ مجددا استان آزربایجان به دو قسمت شرقی(شامل اردبیل و تبریز) و غربی(مرکزیت ارومیه و شامل بیجار و سقز و دیواندره و بانه) تقسیم شد.

پس از تقسیم استان آزربایجان به دو قسمت، در سال ۱۳۳۷ بیجار،سقز، دیواندره و بانه از آزربایجان غربی جدا شدند و به سنندج و قروه که در سال ۱۳۱۶ از آزربایجان جدا شده بودند پیوستند و به همراه مریوان و کامیاران استانی با نام کردستان شکل گرفت.

در سال ۱۳۵۰ آستارا نیز از استان آزربایجان شرقی که هنوز شامل اردبیل بود جدا شد و به استان گیلان ضمیمه شد.

در سال ۱۳۵۲ با تاسیس استا نهای زنجان و همدان، این دو شهر نیز از آزربایجان جدا شدند.
در سال ۱۳۵۶ قزوین از مرکزیت جدا و به استان زنجان ملحق میشود.

در سال ۱۳۷۲ نیز اردبیل از استان آزربایجان شرقی جدا شده و استان جدیدی تشکیل داد.
در سال ۱۳۷۶ قزوین از استان زنجان جدا و استان قزوین را تشکیل داد.

اکنون نیز رژیم راسیستی و فاشیستی حاکم بر جغرافیای ایران نام با تجزیه دوباره آزربایجان غریب با دست نشاندگی مانقوردان قصد ایجاد استان ی به نام آزربایجان مرزی داشته و میخواهد ترکیب جمعیتی بخش جنوبی آزربایجان غربی را به نفع اقلیت کرد تغییر داده و به احتمال قوی بعدها نیز نام استان آزربایجان غربی را به نفع اکراد منطقه تغییر دهد!

قابل ذکر است که؛ در مجموع طی ۶۰ سال به ترتیب سنقر،سنندج، قروه، قزوین، ساوه، اراک، بیجار، سقز، دیواندره، بانه،آستارا، همدان، انزلی، زنجان و اردبیل از آزربایجان جدا و ضمیمه استا نهای دیگر شدند . همراه این تکه تکه کردنها به بهانه توسعه کاذب، سیاستهای شدید ترک زدایی ازاسامی شهرها و روستاها ونیزتغییر بافت جمعیتی و زبانی نیز در طی این سالها اجرا شده وهمچنان ادامه دارد.

 

بیشتر بخوانید

بابک خبری و امین ولی زاده ؛ یکماه بی خبری از بازداشت دو فعال ملی آزربایجانی توسط اطلاعات سپاه!

اؤیرنجى : بابک خبری و امین ولی زاده دو فعال ملی آزربایجانی ساکن سلماس که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *