پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / مقاله / “عاشقان مستضعف تراختور”

“عاشقان مستضعف تراختور”

نمی‌توان برای درک عصبانیت طرفداران تورک و غیرفارس تراختور از معادلات ساده ریاضی خوارزمی، لاپلاسی و کلکلوسی و … قوانین معمول فیزیک نیوتونی و انیشتینی و هاوکینگی و … و فرمول‌های ساده شیمیایی و متدهای سهل زیستی داروینی، لامارکی، و … استفاده کرد، اما شاید بتوان از معادلات بسیار پیچیده انسانی و قوانین و قواعد مطرح علوم انسانی بهره گرفت که بی شک نه کار من است و نه کار هیچ مهندس، پزشک، و … عالی رتبه، و نه کار دیپلم ردی‌های علوم انسانی ایران! اما، با زدن عینک یک تورک طرفدار/هوادار تراختور شاید بتوانیم نیمچه درکی از عصبانت او پیدا کنیم.

طرفدار و هوادار معمول تراختور کیست؟! مطمئناً او همچون بسیاری از آذربایجانیانی که به خاطر شدت فقر و بیکاری در آذربایجان ترک دیار و وطن کرده‌ و به استان‌های مرکزی ایران کوچ کرده‌اند، یک میلیاردر و مرفه بی درد نیست و به احتمال قوی از کسب یک درآمد ماهانه حداقلی هم برخوردار نیست. او همچون جوانان تروریست‌ کورد پ.ک.ک. و پژاک هم نیست که با حمایت غرب سلاح بر دست گرفته‌ و راهی کوه شده باشد.

او همچون جوانان ارمنی هم نیست که از طرف حامیان دنیای مسیحیت حمایت مادی و معنوی شود تا در مرکز ام القرای جهان اسلام بر علیه مسلمانان شعار «مرگ بر» سردهد.

او همچون جوانان فارس-تاجیک هم نیست که بودجه چند ده میلیاردی برای زبان مادریش در نظر گرفته شده باشد، بلکه برعکس، برای فارسیزه کردن و از بین بردن زبان مادری او میلیاردها ریال در قالب «گسترش زبان فارسی» تصویب و هزینه می‌شود.

طرفدار تراختور عاشق است و در این دنیا هیچ دلخوشی بجز «تیم فوتبال تراختور» ندارد. تراختوری که همچون دریاچه اورمیه تشنه لب است، تراختوری که همچون درختان آذربایجان در حال نسل‌کشی و ریشه‌کن شدن است.

تراختوری که همچون مردم فقیر و بیکار آذربایجان در فقر و فلاکت دست و پا می‌زند. تراختوری که همچون معادن آذربایجان در حال غارت شدن توسط ژن‌های خوب (!) است.

تراختوری که همچون زنان آذربایجان محروم از حقوق انسانی و اجتماعی است و اجازه طرفداری از تراختور و تشویق تیمش در استادیوم را ندارد. تراختوری که همچون مردم آذربایجان از تبعیض بین پایتخت‌نشین/مرکزنشین و حاشیه رنج می‌برد.

طرفدار تراختور با دستان خالی اما با دلی عاشق جان فدای معشوقش می‌کند. اما، معشوقش را در دستان متجاوزی می‌بیند که همچون دخترکان زیبای تورک جنوب تهران اسیر فساد اخلاقی و دستان کثیف بالاشهری‌هاست! ضرب و شتم این «عاشق مستضعف» توسط یگان ویژه تا دندان مسلح حامی «مستکبرین فوتبالی» غیرقابل هضم است.

برگرفته از کانال تلگرامی علیرضا فرشی

بیشتر بخوانید

آزربایجانلی یازار “عباس پناهی ماکویی‌” نین یاشاییشی و یارادیجیلیغی

یاشاییشی  عباس حاجی علی اکبراوغلو پناهی ماکویی(ماکولو) ۱۹۰۰-جو ایلده ماکو شهرینده ضیالی عاییله‌سینده دوغولموشدور. ایلک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *