دوشنبه - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خانه / مقاله / عاشیق یوسف اوهانس Ohanes، آخرین نسل عاشیقهای مسیحی آذربایجان / دکتر توحید ملک زاده

عاشیق یوسف اوهانس Ohanes، آخرین نسل عاشیقهای مسیحی آذربایجان / دکتر توحید ملک زاده

عاشیق یوسف اوهانس آخرین نسل عاشیقهای مسیحی ( سریانی) اورمیه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در اورمیه درگذشت. وی جزو معروفترین عاشیقهای اورمیه و آذربایجان محسوب می شد. محیط عاشیقی غرب آذربایجان خصوصا اورمیه ضمن تبعیت از سیستم تک نوازی اصیل اوغوزی و به یادگار مانده از دده قورقود، در دوران بعد از اسلام با تصوف ترکی نیز آمیخته شده و مایه اعتقادی صوفی- تکه را نیز به همراه داشت. از مهمترین شاخصه های این وجه عاشقی قرار گرفتن در سطحی بالاتر از هرگونه دین و شریعت بود. اشعار این عاشقان ولو مسیحی، آمیخته با آموزه های دین اسلام و رگه هایی از تشیع با شاخصه هایی چون کربلا، امام حسین بود. قبل از وی عاشقهای مسیحی حداقل یکصدو بیست سال اخیر نظیر سلماسلی قول هارطون چنان اشعاری به ترکی سروده بودند که اشعارشان تا امروز نیز ورد زبان عاشقهای معاصر آذربایجان می باشد. وجه اشتراک تمام عاشقهای اورمیه اعم از مسیحی و مسلمان استفاده از زبان غالب ترکی آذربایجانی بود و این موضوع نشاندهنده فراگیر بودن زبان ترکی در منطقه از سده های بسیار دور تا امروز می باشد. پرداخت به حقیقت و معرفت وجه اصلی اشعار عاشقان اورمیه بود.

عاشیق اوهانس در سال ۱۳۰۶ در روستای دیزه تکه محال باراندوزچای اورمیه متلد شد. پدر و پدر بزرگ وی نیز از عاشیقهای به نام اورمیه بوده  و در محافل اورمیه هنرمندی شناخته شده بود. وی از ۱۷ سالگی رسما وارد صنعت عاشیقی شد و پیشرفت وی پدرش را بسیار امیدوار نمود.

عاشیق یوسوف اوهانس از هنرمندان نامی رادیو اورمیه بوده و در فیلمهای سینمایی آذربایجانی حضور فعال داشته. وی همچنین جایزه اخلاق و نیایش را به خاطر اشاعه آواهای آیینی دریافت کرده است.  در اردیبهشت سال ۱۳۹۱، با حضور مسئولان میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی ، در سالن آمفی تئاتر شهید امینی موزه ارومیه از تندیس عاشیق “دهقان” و عاشیق “یوسف اوهانس” رونمایی شد.

۲۲اردیبهشت ۱۳۹۸

 

بیشتر بخوانید

چالش های امنیت غذایی در ایران

اگر بتوان امنیت غذایی را با سه شاخص: ۱. کیفیت مواد غذایی ۲. دسترسی پذیری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *