دوشنبه - ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / آذربایجان / عباس لسانی ؛ بدون ارسال ابلاغیه به زندان و اجاره حضور به وی به بیدادگاه تجدیدنظر احضار شد! + احضاریه

عباس لسانی ؛ بدون ارسال ابلاغیه به زندان و اجاره حضور به وی به بیدادگاه تجدیدنظر احضار شد! + احضاریه

اؤیرنجى : شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر آزربایجان شرقی با ارسال ابلاغیه‌ای به منزل عباس لسانی فعال دربند تورک خواست تا روز شنبه مورخه ۲۴ / ۰۱ / ۹٨ جهت رسیدگی مجدد به اتهام انتسابی ” فعالیت تبلیغی علیه نظام ” که در دادگاه بدوی به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده، در محل این دادگاه حضور بعمل رساند.

ارسال این ابلاغیه که از طریق سامانه الکترونیک به وکیل این فعال سیاسی آزربایجانی  آقای اصغر محمدی نیز ابلاغ شده که با مراجعت ایشان به دادگاه جهت هماهنگی برای حضور آقای لسانی در زمان تعیین شده در دادگاه که علی رغم نص صریح قانون و ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی مبنی بر اینکه《… درصورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به‌وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد.》با پاسخ منفی سردفتر شعبه رسیدگی روبرو شده است.

سردفتر شعبه رسیدگی در جواب درخواست وکیل مربوطه مبنی بر ابلاغ احضاریه در زندان و هماهنگی جهت حضور آقای لسانی برای جلسه رسیدگی مجدد به اتهام موجود در پرونده گفته است:
” این مسئله به ما مربوط نمی‌شود و ما مسئولیت هماهنگی جهت انتقال او از زندان اردبیل را نخواهیم پذیرفت ”

در صورت اجرای این رویه غیرقانونی عملا به آقای لسانی اجازه دفاع از خود در دادگاه تجدید نظر داده نخواهد شد.

عباس لسانی از ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از دستگیری در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در شعبه معاونت دادستانی اردبیل با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آزربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» تحت محاکمه قرار گرفت.

عباس لسانی فعال سیاسی آزربایجانی ساکن اردبیل در بیش از دو دهه گذشته به جهت فعالیتهای مستمر خود همواره بازداشت،شکنجه ، تبعید و متحمل حبس گشته است.

این فعال سیاسی سال گذشته طی دو سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالین آزربایجانی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌بابک فراخواند.
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه پارسال بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد.

همزمان با او بیش از هشتاد نفر دیگر نیز در سراسر آزربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند.
بازداشتهایی که سازمان عفو بین‌الملل با گزارش هشت صفحه‌ای از آن ضمن محکوم کردن این سرکوب سیستماتیک آزادی و برائت تمام بازداشت شدگانی که در این راستا دستگیر شده بودند را خواستار شد.

لسانی سرانجام در شعبه ۱۱ بازپرسی تبریز به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری موزیسین فقید آزربایجان” حسن دمیرچی ” تفهیم اتهام و با قرار وثیقه تا زمان تشکیل دادگاه بطور موقت آزاد شد.
او بعدها از طریق اس‌ام‌اس جهت حضور در دادگاه فراخوانده شد که به جهت غیر قانونی بودن این نوع احضار از حضور در آن دادگاه امتناع ورزید.

دادگاه پس از صدور رأی غیابی در امتداد ابلاغها از طریق اس‌ام‌اس، حکم صادره را به مرحله اجرا درآورد.
در زمان دستگیری جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

در روز ۲۵ دی ماه او در حالی که جهت واخواهی در پرونده در شعبه دادگاه مذکور حضور بعمل رساند پس از تشکیل دادگاه نیروهای امنیتی با ممانعت از خروج وی از دادگاه ضمن جلوگیری از ملاقاتش با ده‌ها فعال آزربایجانی که جهت دیدار او از در تبریز گرد هم آمده بودند، با انتقال او به اداره اطلاعات اردبیل و در پاسخ به اعتراض جامعه سیاسی فرهنگی آزربایجان مبنی بر ربوده شدن غیرقانونی این فعال سیاسی آزربایجانی از طرف دادستانی اردبیل چهار اتهام نسبت به سوابق فعالیتی وی مطرح شد.

لسانی در تمام مدت بازداشت به جهت غیرقانونی بودن این بازداشت حاضر نشده به هیچ کدام از سئوالات بازجویان جواب داده و در زمان انتقال به دادگاه جهت محاکمه نیز از پوشیدن لباس زندان به دلیل مغایرت با کرامت انسانی امتناع ورزیده است.از زمان بازداشت اخیر عباس لسانی اعتراضات زیادی در فضای حقیقی و مجازی آزربایجان رقم خورده است.

کمپین ویدیوهای ۳۰ ثانیه‌ای ، دیوار نویسی و پخش گسترده پوستر در شهرهای مختلف آزربایجان و شعارهای ده‌ها هزار نفری در ورزشگاها بخشی از واکنشهای اعتراضی جامعه آزربایجان به این بازداشت بوده است.

 

بیشتر بخوانید

درهای زندان را باز کنید؛ کرونا جان محبوسین آزریایجانی را تهدید میکند

  اؤیرنجى : طی روزهای گذشته و پس از حاد شدن شرایط اکثر شهرهای ایران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *