پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / عباس لسانی ؛ در صورت عدم تحویل اوراق پرونده اش تا ۴۸ ساعت دیگر دست به اعتصاب غذا خواهد زد

عباس لسانی ؛ در صورت عدم تحویل اوراق پرونده اش تا ۴۸ ساعت دیگر دست به اعتصاب غذا خواهد زد

اؤیرنجى: عباس لسانی فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی محبوس در زندان اردبیل اعلام نمود که چهل و هشت ساعت دیگر در صورت استنکاف زندان از تحویل اوراق پرونده ، دست به اعتصاب غذا خواهم زد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان آقای لسانی ؛ این فعال سرشناس ملی و سیاسی آزربایجانی که از روز ۲۵ دی ماه سال گذشته با هماهنگی نیروهای قضایی-امنیتیِ تبریز-اردبیل ربوده شده و از آن زمان تاکنون در زندان اردبیل بصورت بازداشت بسر می‌برد ساعتی پیش در تماسی تلفنی با نزدیکان خویش اعلام کرده که “در صورت دراختیار نگذاشتن خلاصه‌ای از پرونده‌‌ای که توسط وکیلش برای آمادگی وی جهت دفاع در دادگاهِ پیش رو چند روز پیش تهیه و به دفترخانه زندان این شهر تحویل گردیده شده از روز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹٨ دست به اعتصاب غذا خواهد زد”.

آقای لسانی این ممانعتِ اخیر که گفته می‌شود به دستور “سورآذر” – رئیس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل انجام گرفته را ادامه‌ سناریوهای موجود در این پرونده دانسته است.

عباس لسانی در جریان یک پرونده مفتوح که در ۲۵ دی ماه سال گذشته به شعبه دوم انقلاب تبریز رفته بود پس از اتمام جلسه و قبل از خروج از دادگاه با هماهنگی نیروهای قضایی-امنیتی ربوده شده و تحت الحفظ به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شد ،شعبه معاونت دادستانی اردبیل در توجیه این مسئله سه اتهام سنگین را متوجه این فعال تورک در این پرونده کرده است.

اتهاماتی که جامعه مدنی و سیاسی آزربایجان آن را تماما سناریوسازی علیه یکی از نیروهای محرک‌بخش و مٶثر جنبش ملی-مدنی آزربایجان می‌دانند.

نوروز سال گذشته ویدیویی از سخنرانی آقای لسانی منتشر شد که فعالین آزربایجانی را جهت حضور بیشتر و مٶثرتر در فعالیتهای میدانی فرا میخواند.

به دنبال این فراخوان، مراسم تجمعات قلعه بابک در کلیبر با مشارکت چشمگیر فعالین تورک برگزار گردید.
قبل از مراسم و در طول مراسم نزدیک به یکصد فعال آزربایجانی بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. عباس لسانی اولین بازداشتی این مراسم بود که سه روز قبل مراسم ودر تاریخ ۱۱ تیر ۹۷ دستگیر شد.

سازمان عفو بین‌الملل در مرداد ماه سال گذشته با انتشار گزارش و بیانیه مفصل، سرکوب این تجمعات را محکوم و برائت و آزادی بی قید و شرط تمام دستگیرشدگان را خواستار شد.
بیانیه هشدارآمیزی که مسئولین قضایی-امنیتی ایران با نقض این دعوت به رعایتِ حقوق ملل ساکن در جغرافیای ایران نام شماری از بازداشت‌شدگان را محاکمه و به حبس تعزیری محکوم کردند.

عباس لسانی از فعالین پیشرو حرکت ملی آزربایجان جنوبی  بوده که در طول بیش از دو دهه فعالیت خود ، بارها دستگیر، شکنجه ، تبعید و متحمل حبس‌های طولانی مدت شده است.

کنشگران جامعه مدنی در ایران لسانی را جزو پیشروان مبارزه عدم خشونت در این کشور یاد کرده‌اند.

لازم به ذکر است؛ لسانی در پرونده‌ی مفتوحی که در تبریز ماه‌ها بصورت غیابی دنبال و منجر به حکم غیابی گردید، در دادگاه تجدید نظر نیز حکمِ دادگاه بدوی بدون اجازه به این زندانی سرشناس جهت حضور در جلسه رسیدگی مجدد، عینا تأیید شد.

حکم تأیید شده برای آقای لسانی در آن پرونده ۱۰ ماه حبس تعزیری و علت آن فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری “حسن دمیرچی” موزیسین فقید آزربایجان ذکر شده است.

بیشتر بخوانید

حکم یک قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن علیه ایران و سوریه

اؤیرنجى :رندالف ماوس، قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، دولت‌های ایران و سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *