پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / اخبار / عبدالرحیم هئییت ؛ موزیسین اویغور در زندان های رژیم جنایتکار چین به شهادت رسید !

عبدالرحیم هئییت ؛ موزیسین اویغور در زندان های رژیم جنایتکار چین به شهادت رسید !

اؤیرنجى : عبدالرحیم هئییت هنرمند نامی و برجسته جهان تورک، شاعر، اوزان و موسیقی‌دان برجسته اویغور که در تورکستان‌شرقی توسط دولت چین به ۸ سال حبس محکوم‌ شده بود پس از گذشت دو سال در شرایط سخت زندان‌های چین به شهادت رسید.

گروه‌های فعال حقوق بشر نظیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل دولت چین را به ایجاد یک کمپین پاکسازی قومی از طریق نابودی هویت و فرهنگ اویغورهای مسلمان و ممنوع کردن آنها از انجام فرایض دینی‌شان متهم کرده‌اند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل حدود یک میلیون تورک اویغور در کمپ‌های تربیتی چین هستند و برای انکار دینشان و اعلام وفاداری به حزب کمونیست با تهدیدهای فیزیکی و روانی روبرو هستند.

نیروهای امنیتی چین به‌طور سیستماتیک دست به شکنجه و تصفیه نژادی مردم تورک اویغور زده و هرگونه اعتراض علیه اقدامات ناعادلانه مقامات دولت به‌عنوان قیام یا شورش در نظر گرفته می‌شود. آن‌هایی که در هرگونه اعتراضی شرکت کنند، اعدام می‌شوند.

مسلمانان تورک اویغور تنها به خاطر اینکه باوری را دنبال می‌کنند که با رئیس جمهور چین و حزبش متفاوت است تنبیه می‌شوند، تنها جرم این ملت تورک بودن و اعتقاد مذهبی شان است.کمپ‌های آموزش اجباری برای اویغورها که قرار است ایدئولوژی حزب کمونیست چین را ترویج دهند، اسلام را تحقیر می‌کنند و کسانی که در برابر این تحقیر مقاومت کنند، شکنجه می‌شوند.

با این حال مقامات چینی اعلام کرده‌اند که آنها تنها افرادی را که جرایم جزئی انجام داده‌اند دستگیر می‌کنند و به کمپ‌های تربیتی می‌فرستند و در آن کمپ‌ها آنها “لذت می‌برند” اما براساس گزارش ها بازداشت شدگان در این کمپ‌ها زیر شدیدترین شرایط و شکنجه ها به سر می برند که در اکثر موارد به شهادت این زندانیان می انجامد که در آخرین مورد نیز عبدالرحیم هئییت پس از گذراندن ۲ سال از محکومیت ۸ ساله خود در زندانهای رژیم ستمگر و جنایتکار چین به شهادت رسید.

بر اساس یک گزارش از سازمان دیده‌بان حقوق بشر، دولت چین سال‌ها است که این سیاست‌های سرکوبگرانه را علیه اویغورهای مسلمان انجام می‌دهد و بازداشت گسترده اویغورها و فرستادن آنها به کمپ‌ها از تازه‌ترین اقدامات کمپین ظالمانه آنها است.

اویغورها ملتی تورک هستند که اگرچه یک اکثریت مسلمان و تورک در منطقه خودگردان سین‌کیانگ را تشکیل می‌دهند لاکن به علت در اقلیت بودن در جغرافیای چین مورد ستم و آپارتاید رژیم چین قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید

رابرت اوبراین به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی شد.

اؤیرنجى : دونالد ترامپ ،رابرت اوبراین را به عنوان مشاور امنیتی ملی آمریکا معرفی کرد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *