خانه / آذربایجان / نهادهای امنیتی در عملی رزیلانه و فاشیستی سنگ مزار مرحوم «عزیز پورولی» را شکسته و متن نوشته‌هایش را پاک کردند + تصاویر

نهادهای امنیتی در عملی رزیلانه و فاشیستی سنگ مزار مرحوم «عزیز پورولی» را شکسته و متن نوشته‌هایش را پاک کردند + تصاویر

اؤیرنجى : سنگ مزار مرحوم «عزیز پورولی» پس از پاک شدن متن نوشته‌های سنگ‌مزار و شکستن قسمت‌هایی از سنگ و گلدان مزار، توسط نهادهای امنیتی به جای خود بازگشت.

به گزارش اؤیرنجى به استناد از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در تبریز ؛ طی حرکتی بسیار وقیحانه، سنگ مزار مرحوم «عزیز پورولی» فدایی و مبارز آزادی‌خواه آزربایجانی که بر روی آن متنی اعتراض‌آمیز به زبان تورکی آزربایجانی نوشته شده بود، پس از تخریب و کنده شدن، تمامی نوشته‌های سنگ مزار وی توسط نهادهای امنیتی پاک و پس از چند روز قسمت‌هایی از سنگ را نیز که شکسته‌اند به جای خود بازگرداندند

متنی که به زبان تورکی بر سنگ قبر «عزیز پورولی» نوشته شده عبارت بود از:
«صاحیبسیز اولان مملکتین باتماسی حاقدیر/بیز صاحیب اولورساق بو وطن باتمایاجاقدیر،
دوشونجه‌سی ایله موباریزه‌یه باشلایان سایین «عزیز بی پور‌ولی چراغلو»،
آزربایجانیمیزین قورتولوشو اوغروندا دؤیوشدن – دؤیوشه قاتیلاراق دایانیش، دیرنیش سیمگه‌سینه چئوریله‌رک، میللت طرفیندن بویوک موباریز آدلاندیریلمیشدیر.»

گفته می‌شود نهادهای امنیتی طی ماه‌های گذشته خواستار برچیدن سنگ مزار شده بودند و نهایتا توسط فرد یا نهاد نامشخصی برداشته شد. تخریب و اهانت به مزار شخصیت های برجسته ملل مختلف ساکن در جغرافیای ایران نام و مخالفین سیاسی رژیم ایران امری مسبوق به سابقه است.

قابل ذکر است که؛ عزیز پور ولی از فعالین ملی و سیاسی باسابقه آزربایجان جنوبی پیشتر به دلیل فعالیت های مدنی خود، به دفعات بازداشت، محاکمه و زندانی شده بود. آقای پورولی در تاریخ ۲ خرداد ۹۸ بر اثر بیماری در تبریز آسمانی شد.

بیشتر بخوانید

سهند معالی ؛ فعال ملی آزربایجانی با اتمام مرخصی به زندان سراب بازگشت!

اؤیرنجى : سهند معالی فعال ملی آزربایجانی ساکن سراب که دوران محکومیت یکساله خود در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *