خانه / اخبار / علیرضا فرشی یئکانلی ؛ احضار فعال ملی آزربایجانی به بیدادگاه تجدیدنظر تهران!

علیرضا فرشی یئکانلی ؛ احضار فعال ملی آزربایجانی به بیدادگاه تجدیدنظر تهران!

اؤیرنجى: مهندس “علیرضا فرشی یئکانلی” فعال ملی آزربایجانی و فعال حوزه زبان مادری که پیشتر در بیدادگاه شوونیسم فارس به ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید به خاطر فعالیت در حوزه زبان مادری ملت تورک آزربایجان جنوبی محکوم شده بود به دادگاه تجدید نظر احضار گردید!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان مهندس فرشی ؛ با توجه به ابلاغیه الکترونیکی که برای این فعال ملی آزربایجانی ارسال شده شعبه ۵۴ بیدادگاه تجدیدنظر تهران این فعال شناخته شده آزربایجانی را به دادگاه احضار نموده است.

علیرضا فرشی پیشتر به دلیل راه اندازی کمپین «بزرگداشت روز جهانی زبان مادری» توسط ماموران امنیتی رژیم ایران بازداشت و در سال ۱۳۹۵ توسط بیدادگاه انقلاب تهران به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان باغ ملک در استان خوزستان محکوم شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در دوم اسفندماه ۹۶، طی بیانیه‌ای خواستار لغو فوری حکم زندان و تبعید این فعال آذربایجانی شده بود.

در متن حکم، بیدادگاه شوونیسم فارس در تهران فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالت آمیز علیرضا فرشی از جمله موارد زیر را به عنوان «مدرک جرم» مطرح کرده است:

شرکت در مراسم‌های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند.

بیدادگاه تهران همچنین نقش آقای فرشی در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده است.

بیدادگاه شوونیسم فارس همچنین با استفاده مکرر از عنوان «روز به اصطلاح زبان مادری» این روز جهانی را به سخره گرفته و ادعا کرده است که علیرضا فرشی «در پوشش اقدامی به ‌اصطلاح فرهنگی و در واقع با اهداف ضد‌امنیتی تلاش نموده ‌است با فعالیت عناصر پان‌تورکیست و تجزیه‌طلب … برای ایجاد هیجانات قومی» تلاش ‌کند.

بیشتر بخوانید

با شیوع کرونا در جعرافیای ایران نام ؛ عراق مرزهایش با این کشور را بست.

اؤیرنجى : در پی شیوع کرونا در جغرافیای ایران نام و عراق مرز مهران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *