سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / عمرالبشیر ؛ دیکتاتور سودان با کودتای ارتش عزل و دستگیر شد!

عمرالبشیر ؛ دیکتاتور سودان با کودتای ارتش عزل و دستگیر شد!

اؤیرنجى : ارتش سودان پنجشنبه ۱۱ آوریل/۲۲ فروردین با انجام کودتا عمرالبشیر، رئیس جمهوری این کشور، را از سمت خود عزل و دستگیر کرد. یک شورای نظامی به مدت دو سال کشور را اداره خواهد کرد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری فرانسه ؛ ارتش سودان سرانجام به دنبال ماهها تظاهرات و شورش مردم این کشور عمر البشیر را که از ۳٠ سال پیش سمت ریاست جمهوری را بر عهده داشت، با کودتا از قدرت برکنار کرد. یک شورای نظامی موقتاً به مدت دو سال کشور را اداره خواهد کرد.

وزیر دفاع سودان، ژنرال احمد عوض بن عوف، با انتشار بیانیه‌ای در تلویزیون سرنگونی حکومت سودان را اعلام کرد و گفت که عمرالبشیر دستگیر شده است و در حال حاضر در مکان امنی در بازداشت بسر می برد. وی همچنین افزود که شماری از ﻣقامات بلندپایه حکومت نیز دستگیر شده‌اند و حریم هوایی سودان به مدت بیست و چهار ساعت و مرزهای زمینی آن تا اطلاع ثانوی بسته خواهد شد.

هزاران تن از مردم سودان از شنبه گذشته ششم آوریل/هفدهم فروردین تا به امروز با انجام تظاهرات و بست نشستن در برابر مقر فرماندهی ارتش خواستار پیوستن نظامیان به خود شده بودند.

تظاهرات مردم سودان که در ماه دسامبر ۲٠۱۸ میلادی در اعتراض به سه برابر شدن قیمت نان آغاز شد به سرعت تغییر ماهیت داد و به جنبش گسترده ای مبدل گشت که خواستار عزل عمرالبشیر از ریاست جمهوری گردید.

عمرالبشیر از سالها پیش به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور تحت پیگرد بین‌المللی قرار دارد.

بیشتر بخوانید

سناتور لیندزی گراهام و کوین مک کارتی: رژیم ایران مانند جانورانی زخم‌خورده اند و تنها زبان قدرت را می‌فهمند

اؤیرنجى: سناتور لیندزی گراهام عضو برجسته سنای آمریکا در مصاحبه با فاکس‌ نیوز در رابطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *