پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / مقاله / غارت درخت سلب حیات است / حبیب نگهبان

غارت درخت سلب حیات است / حبیب نگهبان

منابع طبیعی مهمترین و اساسی ترین ذخیره موجود در هر کشور هست و در صورت بهره برداری معقول و در خور از آنها می توانند نیاز جوامع را برطرف کرده و از واردات بی رویه تا حد قابل ملاحظه ای بکاهند.

در جوامع مدرن امروزی منابع طبیعی به دلیل پیشرفت های تکنولوژی،صنعت و فعالیت های توسعه ای مورد بی رحمی قرار گرفته است بطوری که اوج انهدام و نابودی با شروع انقلاب صنعتی مصادف بود و در پی آن هزاران گونه گیاهی و جانوری منقرض شده و یا در خطر انقراض قرار دارند.

درختان و جنگل ها بعنوان یکی از مهم ترین منابع طبیعی که نقش حیاتی را در کره زمین ایفا می کنند همه ساله مورد هجوم بی رحمانه یاغیان طبیعت قرار می گیرند.

در جوامع توسعه نیافته ای همچون ایران که ضعف نظارت و برنامه ریزی در آنها امکان هر گونه فعالیت و چپاول گری به سودجویان می دهد این وضعیت اسفناک چندین بار مهلک تر و با سرعتی بیشتر خود را نمایان می سازد.

با حذف درختان و غارت آنها علنا خط بطلانی بر عملکرد حیاتی آنها می کشیم و کارکردهای زیر را ساقط می کنیم:

۱- درختان تولید کننده اکسیژن و تلطیف هوا هستند.

۲- درختان تاثیر بالایی در استحکام ساختمان خاک و چسبیدن ذرات خاک داشته و نفوذپذیری آن را افزایش می دهند با افزایش نفوذپذیری امکان تولید رواناب سطحی و ایجاد سیل بشدت کاهش می یابد همچنین مانع از فرسایش بادی و تولید ریزگرد می شوند.

۳- درختان آلودگی هوا را از طریق جذب و ته نشینی آلاینده ها کاهش می دهند. جالب است بدانیم فرآیندهای گازی مانند دی اکسید کربن،دی اکسید گوگرد، منواکسید کربن، ازن و ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون میتوانند از طریق درختان و گیاهان در محیط بشدت تقلیل یابند.

۴- درختان بر کاهش دمای محیط شهری و کاهش مصرف انرژی تاثیر مستقیم می گذارند.

۵- درختان از طریق انعکاس،انحراف و جذب صدا باعث کاهش آلودگی صوتی می شوند.

۶- درختان کارکرد اجتماعی ارزنده ای دارند. چشم اندازهای سبز می توانند در سلامت و بهبود وضعیت روحی و جسمی افراد از طریق ایجاد مکانهایی جهت تفریح و نیز معاشرت گروههای مختلف اجتماعی نقش مهمی داشته باشند.

جامعه آزربایجانی امروز اگر به دلایل مادی و در جهت تامین معاش روزمره خود نا آگاهانه کمر به قتل و غارت دارایی ارزشمند خویش بسته است و یا عامدانه با فشارهای اقتصادی به سمت این چپاول هدایت شده است اگر چه رفتاری علمی و سنجیده نداشته باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد خشم طبیعت و زیانهای آن خواهیم بود. نقد و تذکرات دلسوزان و روشنفکران جامعه مان امروز اگر نشینده شود فردا دیگر حتی فرصت زیستن را نیز از آیندگانمان سلب کرده ایم.

 

بیشتر بخوانید

آزربایجانلی یازار “عباس پناهی ماکویی‌” نین یاشاییشی و یارادیجیلیغی

یاشاییشی  عباس حاجی علی اکبراوغلو پناهی ماکویی(ماکولو) ۱۹۰۰-جو ایلده ماکو شهرینده ضیالی عاییله‌سینده دوغولموشدور. ایلک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *