پنج شنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / غربت قدیمی ترین روستای آذربایجان و فلات ایران در سلماس با عمر ۹۰۰۰ ساله / دکتر توحید ملک زاده

غربت قدیمی ترین روستای آذربایجان و فلات ایران در سلماس با عمر ۹۰۰۰ ساله / دکتر توحید ملک زاده

 

شید باور آن مشکل باشد تپه هایی که امروزه در آذربایجان کول تپه گفته می شود هزاران سال قبل سکونتگاه انسانهای باستان بوده و یکی از مهمترین آنها در شهر سلماس واقع شده که از نه هزار سال قبل به عنوان کارگاههای تولیدی عمل می کرده و امروزه این کول تپه همچون سایر کول تپه های باستانی در سایه عدم توجه مسولین و مردم در فراموشی بسر می برند.

اواخر سال ۱۳۷۱ ه . ش بود که کشف یک دهکده باستانی بی نظیر در شهرستان سلماس به اطلاع جهانیان رسید. این دهکده که از نوع خود جزو قدیمی ترین دهکده های واقع در خاورمیانه می باشد واز این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است در شمال شهر سلماس در نزدیکی کوی فرهنگیان در اراضی اهروان و منتهی الیه اراضی ساورا قرار دارد که سلماسی ها آن را به علت وجود خاکستر (کول)(کول تپه) می نامند. در سال های اخیر کشاورزان همسایه با این دهکده کهنسال و به زعم آنان معدن خاکستر، خاک مقوی آن را برای تقویت زمینهای مزروعی خود می بردند. به طوری که از این دهکده باستانی تنها چهار هکتار باقی مانده است.

در این مکان باستانی ابتدا سنگ های اوبسیدین از معادن آتشفشانی غرب سلماس و بعضاً ترکیه امروزین وارد و پس از اعمال کارهای صنعتی روی این سنگها، آن ها را به ابزار و آلات برنده و جنگی مانند چاقو، سرنیزه و آلات دیگر تبدیل و به دیگر اقوام جهان صادر کرده و تجارت می کردند . وجود مصنوعات سنگی شامل ظروف، سینی های گود ، سینی های سفال و وزنه های گرد سنگی معرف فعالیتهای زیادی برای تأمین غذا از طریق کشاورزی در این منطقه بوده است. در این منطقه همچنین سفالهای منقوش خاکستری متمایل به سیاه و مسطح سفالی کشف شده که سفالهای آن از نوع سفالهای نخجوان مربوط به دوره برنز قدیم در دو هزار و نهصد سال ق.م است.

یکی از نکات برجسته در مورد تاریخ این دهکده این است که ابتدا این دهکده این دهکده در زمین مسطح بوده و وسعت قابل ملاحظه آن در قدیم نیز نشانگر آباد و پرجمعیت بودن این دهکده باستانی بوده است. بر روی این روستا ، بعداً در طی سالهای متمادی، لایه های تاریخی به آن اضافه شده است. به طوری که در لایه های فوقانی در این تپه نشانی از استقرار سه دوره فرهنگی مربوطه به هزاره های ششم، پنجم و چهارم قبل از میلاد وجود دارد.

سفالهای مکشوفه از کول تپه از لحاظ قدمت در موقعیت پائین تری قرار دارند با این حال براساس تحقیقات علم جدید باستانشناسی، پس از سنگ، سفال قدیمی ترین و دقیق ترین پدیده و ابزاری است که برای گاه شناسی و تعیین تاریخ انسان بدوی و ماقبل تاریخ سندیت دارد و نیز نمودار گویایی است ازپیشرفت تمدن و فرهنگ انسانی در ادوار گـذشته به طـوری که بعضی از محققین پا را از این هم فراتر نهاده سفال را تنها تعیین کننده تاریخ تمدن بشری دانسته اند. . ( تاریخ ده هزار ساله سلماس و غرب آذربایجان، ص: ۴۶-۴۷) لطفا شما هم آدرس تپه های باستانی خود را اطلاع دهید)
۱۹ دی ۱۳۹۹

بیشتر بخوانید

افزایش حمایتها از اعتصاب غذای یوسف کاری؛ سه زندانی دیگر تورک نیز از فردا اعتصاب می‌کنند!

اؤیرنجى: بهنام شیخی ، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی سه زندانی سیاسی تورک محبوس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *