خانه / آذربایجان / فریاد مرگ دریاچه اورمیه به روایت تصویر

فریاد مرگ دریاچه اورمیه به روایت تصویر

اؤیرنجی : علی رغم آغاز بارش‌ها، وضعیت دریاچه اورمیه بسیار اسفناک بوده و در بدترین وضعیت از دی‌ماه ۹۷ تاکنون قرار دارد. بنا به آخرین آمارهای منتشره توسط وزارت نیروی رژیم ایران، تراز آب دریاچه اورمیه در روز ۱۱ دی‌ماه، ۱۲۷۰.۶۵ بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۱ سانتی‌متر و نسبت به نخستین روز سال آبی “یک مهر ۱۴۰۰” یک سانتی‌متر کاهش داشته است.
فریاد مرگ دریاچه ارومیه به روایت تصویر

دریاچه اورمیه به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در خاور میانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا چندین سال است که با خطر خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند.

«احیا دریاچه اورمیه» مهمترین وعده حسن روحانی و اصلاح طلبان به مردم آزربایجان بود عمر هشت ساله دولت روحانی به پایان رسید اما وعده وی عملی نشد. دولت رئیسی نیز هیچ برنامه ای برای احیا دریاچه اورمیه ندارد این در حالی است که وضعیت دریاچه اورمیه هر روز بحرانی تر می شود.

روز گذشته یاسر رهبردین، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آزربایجان‌غربی ایران وسعت فعلی دریاچه ارومیه را ۲۰۲۷ کیلومتر مربع اعلام کرد که آمار مقایسه ای با مدت مشابه سال قبل، نشان از کاهش ۱۳۸۵ کیلومتر مربعی مساحت دریاچه دارد.

لازم به ذکر است خشکاندن عمدی دریاچه اورمیه یک بحران زیست محیطی بزرگ برای آزربایجان است و با فعال شدن کانون‌های ریزگردها، طوفان‌های نمکی ناشی از خشک شدن عمدی دریاچه اورمیه، سلامت میلیون‌ها شهروند آزربایجانی را به خطر خواهد انداخت، خشکاندن این دریاچه، همچنین یک تهدید زیست محیطی بین‌المللی نیز محسوب می‌شود ولی رژیم تورک ستیز ایران گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست.

بیشتر بخوانید

عالم نامدار آذربایجانی ؛ صفی الدین اورموی / دکتر توحید ملک زاده

سرزمین هنرپرور آذربایجان در قرون وسطی مولود دو تن از بزرگان علم و هنر و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *