پنج شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / فعالیت های اخیر گسلهای شمالی و جنوبی میشو امتداد گسل شمال تبریز / دکتر توحید ملک زاده 

فعالیت های اخیر گسلهای شمالی و جنوبی میشو امتداد گسل شمال تبریز / دکتر توحید ملک زاده 

زلزله ۰۳:۲۰ دقیقه صبح ۲۱ تیر ۱۳۹۹  به بزرگی۲/۳  ریشتر مربوط به فعالیت گسل شمال میشو گرچه زلزله بزرگی نمی باشد ولی نشاندهنده افزایش تنشها در منطقه شمال و جنوب میشو- گونئی می باشد. طی یک ماه اخیر بیش از ۲۵ زلزله بزرگتر از ۲ درجه در منطقه گونئی حدفاصل شهرهای تبریز مرند و سلماس و خوی به وقوع پیوسته که بزرگترین آن در در حدود حوالی سه درجه می باشد. اینکه زلزله های کوچک ممکن است انرژی گسلها را تخلیه کند نبایستی ما را به عدم وقوع زلزله بزرگتر خوشبین کند چون سنگهای تحتانی زمین در عمق ۵-۱۰ کیلومتر از نظر مقاومت در برابر تنشها همگن نیستند.

نکته مهم دیگر در بررسی وقوع این زلزله ها، فعالیت های لرزه ای در اطراف گسل تبریز  در شرق و غرب آن می باشد. شهر تبریز از معدود شهرهایی است که از بخت بدش در زون گسلی ساخته شده و در حال گسترش است. طول آکتیو گسل تبریز در حدود صد کیلومتر است که با در نظر گرفتن پارامترهای دیگر تا دویست کیلومتر نیز می رسد. طویل بودن این گسل به همراه زون بودنش بر پیچیدگی مکانیزم آن افزوده است. محاسبات زلزله شناسی پریود بازگشت زلزله های بزرگ بالای ۷ ریشتر در تبریز را حداکثر دویست سال نشان می دهد. بنابراین با توجه به اینکه از آخرین زلزله بزرگ و مخربی که در سال    ۱۷۸۰ میلادی در تبریز رخ داده بیش از دویست سال گذشته و با علم به شواهد و قراینی چون زلزله های بزرگ قطور، میانا- سراب، اهر ورزقان و خرد زلزله های اطراف میشو و خوی که آکتیو بودن منطقه را نشان می دهد، انتظار داریم زلزله بزرگی در منطقه تبریز رخ دهد. به نظر  می آید گسل تبریز در وضعیت پرتنشی قرار دارد و تحمل فشار تکتونیکی ان در حد بالایی است که متاسفانه این امر هم به وقوع زلزله ای پرقدرت کمک خواهد کرد.

اگر طول گسل تبریز را ۱۰۰ کیلومتر در نظر بگیریم که متاسفانه قسمت عمده آن در پهنه شمالی شهر تبریز قرار دارد،انتظار وقوع زلزله حداکثر ۷.۶ درجه را خواهیم داشت.

تنها راه خلاصی از زلزله اهمیت دادهن به اصول مهندسی و علمی می باشد. انجام عملیاتهای ایمنی در شریانهای حیاتی شهری، استحکام سازی لرزه ای سازه ای مسکونی، اعمال مطالعات ریزپهنه بندی لرزه ای شهر تبریز توسط شهرداری و نظام مهندسی و همچنین آگاه سازی مردم برای مشارکت در کاهش خسارات حتما می تواند از تلفات و خسارات احتمالی زلزله ها بکاهد.

۲۱ تیر ۱۳۹۹

بیشتر بخوانید

جواد روحی نژاد ؛ انتقال فعال ملی آزربایجانی به زندان قوشاچای و مخالفت اداره اطلاعات با آزادی وی

اؤیرنجى : جواد روحی نژاد فعال ملی آزربایجانی اهل سایین قالا (شاهین دژ) توسط ماموران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *